Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të identifikojnë personazhet e fragmentit.<br />
- Të diskutojnë mbi kurthin e ngritur nga kapiten Griff.<br />
- Të dallojnë cilësitë e dy personazheve kryesorë.<br />
Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Pyetje -përgjigje<br />
R Diskutim<br />
R Ditari dy –pjesësh.<br />
Mësuesi shtron pyetjet:<br />
Cilët janë personazhet e fragmentit? Cili prej tyre ju pëlqen? Pse?<br />
Ç’mbresa <strong>dhe</strong> përshtypje ju krijoi leximi i fragmentit ? Pse?<br />
Evokimi. Pyetje –<br />
përgjigje<br />
Realizmi i kuptimit. Diskutim<br />
A keni lexuar romane të tjerë të tillë? Përmendni disa tituj.<br />
Ç ‘mund të thoni mbi kurthin e ngritur nga kapiten Grif?<br />
Cilat janë fjalët kyçe që shprehin ndjenjat e kundërta në momentin e përballjes ndërmjet<br />
dy kapitenëve kundërshtarë?<br />
Reflektimi. Ditari dy –pjesësh<br />
Nxënësit zgjedhin një pjesë nga fragmenti, që i bën përshtypje <strong>dhe</strong> e shkruajnë në anën e<br />
majtë të fletores, kurse në krahun e djathtë japin komentin e tyre se pse kjo pjesë i bën<br />
përshtypje. Kjo formon ditarin dypjesësh<br />
Pjesa që të bën Komenti përkatës<br />
përshtypje<br />
Bëhet leximi e diskutimi i detyrës nga disa nxënës.<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të folurit<br />
Flasim për kafshët<br />
Objektivat:<br />
- Të flasin rreth marrëdhënies së tyre me kafshët.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Kontrollohet detyra e shtëpisë. Nxënësit kanë patur si detyrë të shkruajnë<br />
rreth përkujdesjeve të tyre ndaj kafshëve shtëpiake. Disa prej mendimeve të nxënësve<br />
lexohen në klasë.