Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Shih objektivat e orës 74.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Punë në grupe.<br />
Grupi 1- ushtrimi 2.<br />
Grupi 2- ushtrimi 3.<br />
Grupi 3- ushtrimi 5.<br />
Kontrollohet detyra <strong>dhe</strong> diskutohet sipas grupeve.<br />
Hapi i dytë. Punë e pavarur. Fjalinë Qielli ishte i ngrysur nxënësit duhet ta shkruajnë duke e<br />
zëvendësuar foljen jam me folje të tjera.<br />
Diskutim me klasën për ndryshimet e gjymtyrës që shpreh përcaktorin kallëzuesor të kryefjalës.<br />
Hapi i tretë. Punë në dyshe. Ushtrime nga Fleta e punës.<br />
- Fjalitë e mëposhtme i zgjeroni më përcaktorë të tjerë.<br />
Rruga ishte e boshatisur. P.sh. Rruga ishte e boshatisur <strong>dhe</strong> e heshtur.<br />
Syprina e liqenit dukej si pasqyrë.<br />
Sytë e vajzës dukeshin të përlotur.<br />
- Fjalinë e fundit rishkruajeni duke e zëvendësuar foljen dukeshin me folje të tjera.<br />
Kontrollohet <strong>dhe</strong> vlerësohet puna e nxënësve.<br />
Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 6. Nxënësit do të bëjnë një tregim ku të përdorin<br />
përcaktorë kallëzuesorë të kryefjalës e të kundrinorit të drejtë.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimi 6 përfundon në shtëpi.<br />
Të lexuarit<br />
Ndre Mjeda.<br />
Malli për at<strong>dhe</strong><br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të lexojnë me ndjenjë e emocion poezinë.<br />
- Të dikutojnë se ç’ka dashur të tregojë poeti nëpërmjet bilbilit, kafazit <strong>dhe</strong> dimrit.<br />
- Të nënvizojnë fjalët dialektore <strong>dhe</strong> zëvendësojnë me fjalë të gjuhës standarte.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Pyetje -përgjigje<br />
R Shpjegim + diskutim<br />
R Punë e pavarur<br />
Mësuesi shtron pyetjet:<br />
Evokimi. Pyetje -<br />
përgjigje