Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Si jepet gjendja e shpirtit të poetit në këtë poezi ?<br />
Si e ka përshkruar ardhjen e mbrëmjes, si <strong>dhe</strong> perëndimin e saj autori ?<br />
A është temë e një shpërthimi ndjenjash tema që ka zgjedhur autori ?<br />
Argumentoni përgjigjen tuaj<br />
Reflektimi. Punë e pavarur.<br />
Ndahet klasa në grupe:<br />
Grupi i parë.<br />
Komentoni strofën e tretë .<br />
Tashti po shuhet nënë mal<br />
Qytet i ngrysur në të zi ,<br />
Po ndizen yjtë dal – nga – dal<br />
Plot bukuri plot fshehtësi !<br />
Grupi i dytë.<br />
Cilat janë, sipas mendimit tuaj, detajet më të spikatur në këtë në këtë përshkrim? Cilët ju<br />
pëlqejnë veçanërisht shumë?<br />
Grupi i tretë.<br />
Cilat figura letrare ka përdorur autori, në përshkrimin e këtij peizazhi ?<br />
Minitesti<br />
A e keni udhëtuar ndonjëherë drejt liqenit të Pogradecit? Flisni për përshtypjet <strong>dhe</strong> mbresat<br />
tuaja nga ky udhëtim.<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit .<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Sintaksë.<br />
Tema: Rrethanori i mënyrës <strong>dhe</strong> i sasisë.<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë rrethanorët e shkakut <strong>dhe</strong> të qëllimit.<br />
- Të dallojnë natyrën <strong>dhe</strong> funksionin e rrethanorit të vendit <strong>dhe</strong> të kohës në fjali.<br />
- T’i përdorin drejt këta rrethanorë në fjali.<br />
Materialet mësimore: teksti i nxënësit, shkumësa, fletore, fleta e punës, etj.<br />
Zhvillimi i mësimit