Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
R Teknika e pyetjeve<br />
Evokimi. Brainstorming<br />
Mësuesi shtron pyetjet:<br />
Cilët ishin personazhet e pjesës?<br />
I vlerësoni këshillat e babait drejtuar djalit? Pse?<br />
Cila këshillë ju pëlqeu më shumë?<br />
Realizmi i kuptimit. Bashkëbisedim<br />
Kujtoj me mall e nostalgji mësuesin tim të parë.<br />
Reflektimi.Teknika e pyetjeve<br />
Babai kërkon ta ushqejë fëmijën me ndjenja humane. A duhet ne të tregohemi<br />
mirënjohës ndaj mësuesve tanë? Si mendoni ju?<br />
Cilat tipare të karakterit i kritikon babai djalit?<br />
Çfarë mesazhi nxorrët mbas leximit të këtij fragmenti?<br />
Minitesti<br />
Nxirr nga teksti pesë shprehje <strong>dhe</strong> formoni fjali me to.<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
M. Servantes<br />
Don Kishoti në luftë me mullinjtë e erës<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të identifikojnë personazhin kryesor.<br />
- Të diskutojnë për portretin fizik <strong>dhe</strong> moral të personazhit kryesor.<br />
‐ Të renditin disa nga temat që trajtohen në këtë fragment.<br />
Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Lexohen detyrat <strong>dhe</strong> diskutohet për to. Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin<br />
mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />
Hapi i dytë. Mësuesi shkruan në tabelë fjalën Rosinant. Ai u drejtohet nxënësve:<br />
Ç’kuptoni ju me këtë fjalë?<br />
Nxënësit japin mendimet e tyre, rreth çështjes së ngritur.<br />
Dëgjohen mendimet e tyre.<br />
Hapi i tretë. Mësuesi më pas në lidhje me fjalën e hedhur për diskutim, i njeh nxënësit<br />
me temën e re mësimore. Ai flet për pjesën “Don Kishoti”. U drejton pyetje nxënësve: Ju<br />
a e keni lexuar këtë tregim? Dëgjohen mendimet e tyre.