20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

R Ditari dy -pjesësh<br />

Evokimi. Pyetje -përgjigje.<br />

Mësuesi e nis bisedën me pyetje – përgjigje.<br />

Kur zhvillohet ngjarja në këtë fragment?<br />

Në ç’vend zhvillohet?<br />

Kur mbërritën trupat turke në muret e kështjellës?<br />

Nxënësit aktivizohen të gjithë në këto pyetje.<br />

Realizimi i kuptimit. Diskutim.<br />

Diskutoni në klasë për ndonjë fragment tjetër të shkëputur nga romani “Kronikë në<br />

gur”. Diskutoni mbi personazhet realë <strong>dhe</strong> personazhet e trilluar.<br />

Cila është tema e trajtuar në roman?<br />

Reflektimi. Ditari dy -pjesësh.<br />

Në këtë fazë nxënësit zgjedhin një fragment që i pëlqen më shumë <strong>dhe</strong> e shkruajnë në krahun e<br />

majtë, në të djathtin japin komentin e tyre se pse u pëlqen.<br />

Ky formon ditari dy- pjesësh.<br />

Pjesa që të pëlqen Komenti përkatës.<br />

Bëhet leximi e diskutimi i pjesës nga disa nxënës.<br />

Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Të lexuarit<br />

20- Migjeni. Kënga e trumcakut<br />

Objektivat:<br />

- Të flasin për përshtypjet nga kjo skicë.<br />

- Të diskutojnë për simbolikën e figurës së trumcakut.<br />

- Të përshkruajnë botën e brendshme të personazhit.<br />

Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

E Brainstroming

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!