20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Hapi i parë. Brainstorming. Ç’dini për rrethanorin e mënyrës <strong>dhe</strong> atë të sasisë? Nxënësit do të<br />

japin informacionin që ata dinë për rrethanorin e mënyrës <strong>dhe</strong> të sasisë.<br />

Mësuesi shkruan në dërrasë të zezë dy fjali <strong>dhe</strong> u kërkon nxënësve të gjejnë me se janë shprehur<br />

rrethanorët.<br />

1…………………..<br />

2……………………<br />

Adela e tha hapur mendimin e saj.<br />

Ecte duke fërshëllyer një melodi të njohur.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi ndalet në shpjegimin e hollësishëm të rrethanorit të mënyrës <strong>dhe</strong> të sasisë.<br />

Ai duhet t’u bëjë të qartë nxënësve:<br />

Ç’farë tregon rrethanori i mënyrës.<br />

Cilën gjymtyrë plotëson në fjali.(folje, rrallë mbiemër)<br />

Me çfarë shprehet. (ndajfolje e shprehje ndajfoljore, me emër në kallëzore me parafjalët me, pa,<br />

në, në rrjedhore me parafjalën sipas, grup emëror, me formë të pashtjelluar përcjellore e mohore,<br />

me pjesë të nënrenditur ). Shembuj për secilin rast.<br />

Çfarë tregon rrethanori i sasisë.<br />

Cilën gjymtyrë plotëson në fjali. (gjymtyrë të shprehura me folje, rrallë me mbiemër foljor ose<br />

mbiemër që tregon përmasa, ndajfolje a emër që tregon masë, vëllim, peshë, çmim).<br />

Me çfarë shprehet. (ndajfolje e shprehje ndajfoljore sasiore, grup emëror). Shembuj.<br />

Hapi i tretë. Punë në dyshe. Ushtrimi 1, 2.<br />

Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 3, 4. Kontroll i detyrës <strong>dhe</strong> vlerësim me notë për nxënës<br />

të niveleve të ndryshme.<br />

Përmbledhje e orës mësimore.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimi 5.<br />

Të lexuarit<br />

Visar Zhiti.<br />

Një problemë<br />

Ora e parë<br />

Objektivat:<br />

- Të lexojnë me ndjenjë e emocion poezinë.<br />

- Të diskutojnë mbi humbjen e vlerave njerëzore.<br />

- Të nxjerrin mesazhin që përcjell poezia <strong>dhe</strong> të diskutojnë rreth tij.<br />

Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

Hapi i parë. Lexohen detyrat <strong>dhe</strong> diskutohet për to. Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin<br />

mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit .<br />

Hapi i dytë. Bisedë e lirë. Nxënësit diskutojnë:<br />

Si e kuptoni ju titullin “Elegjia e pyjeve” ?<br />

Nxënësit shprehin mendimet e tyre .

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!