Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Hapi i katërt. Mësuesi vlerëson nxënësit në bazë të aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit.<br />
Faik Konica.<br />
Anës liqenit<br />
Objektivat:<br />
- Të lexojnë me ndjenjë e emocion prozën poetike.<br />
- Të përshkruajnë ndjesitë pas leximit të kësaj proze poetike.<br />
- Të diskutojnë për detajet më të spikatura <strong>dhe</strong> më të parapëlqyera.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 6.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Brainstroming<br />
R Shpjegim + diskutim<br />
R Teknika e pyetjeve<br />
Evokimi .Brainstorming.<br />
Mësuesi zhvillon një bisedë hyrëse.<br />
Cila është stina juaj e preferuar? Pse?<br />
Cili prej jush pëlqen stinën e dimrit? Ç’të veçantë ka kjo stinë?<br />
Nxënësit shprehin mendimet e tyre,<br />
Realizimi i kuptimit. Shpjegim + diskutim.<br />
Mësuesi u shpjegon nxënësve se ç’është proza poetike <strong>dhe</strong> të dhëna nga jeta e vepra e<br />
autorit F. Konica.<br />
Lexohet proza poetike, kalohet në diskutim:<br />
Për cilën stinë të vitit bën fjalë ky peizazh? Si përshkruhet ai?<br />
Ku duket largimi i verës, i vjeshtës ?<br />
Nga cili vend e sodit ardhjen e dimrit autori?<br />
Konkretizo me shembuj nga teksti.<br />
Reflektimi .Teknika e pyetjeve.<br />
Cilat janë sipas mendimit tuaj detajet më të spikatura në këtë përshkrim? Cilët ju pëlqejnë më<br />
shumë?<br />
Në ç’drejtim na e tërheq me përparësi vëmendjen ky përshkrim, në drejtim të asaj që duket apo<br />
asaj që dëgjohet, apo asaj që ndihet?<br />
Dalloni ngjyrat që bien në sy në këtë prozë poetike.