20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Hapi i parë. Kllaster. Mësuesi ndërton një kllaster me mendimet që nxënësit kanë<br />

rreth të lexuarit.<br />

2. Hapi i dytë. Bisedë me nxënësit rreth hapësirës që zë leximi i librave në kohën e tyre,<br />

lidhjen e tyre me librin. Biseda bazohet mbi disa pyetje të përgatitura nga mësuesi.<br />

A ju pëlqen leximi i librave? Ç’vend zë libri në kohën tuaj?<br />

Keni preferenca të veçanta nisur nga tematika, autori etj?<br />

Cili ka qënë libri i fundit që keni lexuar? Ç’tematikë trajtonte ai? Cili është mendimi juaj për<br />

librin e lexuar?<br />

A jeni duke lexuar në këto momente? Cilin libër?<br />

Ju keni krijuar bibliotekë në shtëpinë tuaj? Sa është numri i librave që e përbëjnë atë?<br />

Përbëhet nga autorë të huaj apo shqiptarë?<br />

Ju a keni preferenca për ndonjë autorë të veçantë? Cili është ai?<br />

3. Hapi i tretë. Praktikë e pavarur. Në mënyrë të pavarur nxënësit do të komentojnë thëniet e<br />

mëposhtme:<br />

<strong>Libri</strong>, miku më i mirë i njeriut.<br />

Dhoma pa libra, është si trupi pa shpirt.<br />

4. Detyrë shtëpie: Nxënësit do të bëjnë një shkrim ku të tregojnë shkurt mbi përshtypjet,<br />

mbresat që u ka lënë leximi i një libri. Në shkrim do të përdorin folje në mënyrën<br />

habitore e dëshirore.<br />

Morfologji<br />

Lakimi i përemrit vetor.<br />

Trajtat e shkurtra <strong>dhe</strong> trajtat e bashkuara të përemrit vetor.<br />

Objektivat:<br />

- Të dallojnë <strong>dhe</strong> të përdorin drejt trajtat e shkurtra <strong>dhe</strong> trajtat e shkurtra të bashkuara të<br />

përemrit vetor.<br />

Struktura e mësimit<br />

E Brainstorming<br />

R Di/Dua të di/Mësoj<br />

R Praktikë e pavarur<br />

Zhvillimi i përmbajtjes<br />

1. Evokimi. Brainstorming. Ç’dini për trajtat e shkurtra <strong>dhe</strong> trajtat e shkurtra të<br />

bashkuara të përemrit vetor?<br />

Nxënësit do të japin informacion rreth njohurive teorike e praktike që ata kanë për trajtat<br />

e shkurtra <strong>dhe</strong> trajtat e shkurtra të bashkuara. Informacioni shtesë në orën e sotme li<strong>dhe</strong>t

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!