05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Teksti përshkrues<br />

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

2. Karakteristikat<br />

dhe teknikat<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë karakteristikat dhe teknikat e tekstit përshkrues;<br />

• të klasifi kojë tekstet përshkruese në objektive dhe subjektive ;<br />

• të analizojë veçoritë gjuhësore të teksteve përshkruese;<br />

• të evidentojë teknikat e përshkrimit në tekstin përshkrues.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore<br />

Teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme tekstesh përshkruese,<br />

shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore: tekst përshkrues, përshkrim objektiv, përshkrim subjektiv, teknikat<br />

e përshkrimit, renditja hapësinore/hierarkike e përshkrimit.<br />

Struktura mësimore<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Disktutim i njohurive paraprake Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Ditari dypjesësh Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />

Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Diskutim i njohurive paraprake<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin e detyrës së shtëpisë. Nxënësve u është<br />

kërkuar të punojnë me ushtrimin nr. 3, faqe 84 dhe të sjellin në klasë tekste të ndryshme<br />

përshkruese.<br />

Model përgjigjeje, ushtrimi 3.<br />

Ushtrimi 1<br />

Teksti i parë është tekst përshkrues subjektiv. Përshkrimi jepet duke u mbështetur<br />

në elemente të imagjinatës së autorit. Elementet mbi të cilat mbështetet ky argument<br />

janë: rridhnin vistër, një herë tue marrë trajtën e një rreshti breshkash të drojtuna në<br />

ecje për të mos lënë barrën e vezëve në bark... të një gjarpni të shkëlqyeshëm, nëpër<br />

një fushë të hapët në borë....<br />

Teksti i dytë është tekst përshkrues objektiv. Elementet mbi të cilat mbështetet<br />

ky klasifi kim janë të dhënat objektive e të sakta: është një nga liqenet më të mëdha.....<br />

më të vjetra në botë. Gjendet në lartësi mbidetare 695.... ka sipërfaqe 349 m 2 .... është<br />

i thellë 289 m... dhe pjesa më e madhe i përket Maqedonisë.<br />

Teksti i tretë dhe i katërt janë tekste përshkruese subjektive.<br />

Të dyja tekstet përshkruajnë realitetin në bazë të një gjendjeje të caktuar shpirtërore,<br />

të tilla si:<br />

1. Qielli mbi botë atë natë fundtetori ishte më i shkretë se ç’mund të mendohej.<br />

Disa qindra aeroplanë uleshin e ngriheshin, ca miliarda zogj, tre meteoritë që ranë<br />

të vetmuar..., ca satelitë spiunë vërtiteshin në vetmi... po të gjitha këto ishin pak në<br />

krahasim me qiellin e botës. Ai ishte bosh...<br />

2. Fletët, të thata e të verdha, kanë rënë nga lisat rreth e rrotullma mbi liqen edhe<br />

duken si njolla ari në një pasqyrë të vjetër... një pushim i trimshtishëm... Vetëm larg së<br />

largu, ushtimi i çapeve të ndonjë ëndërrimtari....<br />

<strong>11</strong>7

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!