You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
4.3. Veçoritë e<br />
gjuhës dhe të<br />
stilit - Koment<br />
nga fragmenti<br />
Komedia<br />
Hyjnore<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
- të komentojë fragmentin duke u ndalur te gjuha dhe stili;<br />
- të vlerësojë përkthimin që ka ruajtur formën arkaike të gjuhës;<br />
- të shkruajë një prozë poetike ose një ese letrare nisur nga fragmenti;<br />
- të vëzhgojë një pikturë për ta krahasuar me tekstin poetik.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />
shkruara, paraqitja grafi ke e përkthimeve në gjuhën shqipe nga trashëgimia e Dante<br />
Aligerit, portrete të përkthyesve shqiptarë, fragmente në italisht, anglisht dhe shqip<br />
nga “Paolo dhe Françeska”.<br />
Konceptet kryesore: formë arkaike e gjuhës, koncept estetik, mistikë.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e mendimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit me bashkëpunim Punë e pavarur<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë me klasën<br />
Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />
Një nga mendimtarët më të njohur të të gjitha epokave, Hegeli, kur i referohet<br />
analitikës së stilit, pohon se stili shfaqet si ankthi i përsëritur i autorit, që ribën gjithnjë<br />
dhe vazhdimisht vetveten, dhe si aftësi për ta kapërcyer vazhdimisht vetveten.<br />
Mësuesi/ja ngre pyetjen për diskutim:<br />
- Mbështetur në fragmentin “Paolo dhe Françeska” (që është lexuar më parë në<br />
mënyrë ekspresive), a vihet re që stili i Dantes shpaloset, i vendosur përballë konceptit<br />
hegelian?<br />
Në fokus të mbetet dashuria, që shpërfaqet në realitetin konkret të Paolos dhe<br />
Françeskës, si dhe në realitetin e nënkuptuar Dante-Beatriçe.<br />
- Përdorimi stilistik i anaforës, si fi gurë e mirëfi lltë retorike dhe si koncept estetik, gjendet<br />
në fi llim të vargut ose në vazhdimin e tyre, por gjendet edhe si rimarrje e shprehur me<br />
përemra.<br />
Dashnija, n’shpirt fisnik...<br />
Dashnija, që nji dashnori i fal dashninë...<br />
Dashnia na fl ijoi mbi një altar...<br />
-Thirrori përdoret për ta theksuar natyrën dramatike të ngjarjes përmes adresimit<br />
konkret që e përfshin lexuesin në përftesë vetjake.<br />
“...Oh, mjerim<br />
Françeskë, këto rënkime...”<br />
- Pikëçuditja “fsheh” qëndrimin emocional të autorit, të shkaktuar nga rrethanat e<br />
dashurisë së Paolos dhe Françeskës, duke e bërë më “të thepisur” stilin e tij, gjë që<br />
formon një reliev shumëplanësh edhe përmes detajeve kaq mikroskopike në dukje.<br />
236