05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema të eseve filozofike:<br />

-“E mira“ dhe “e keqja” në poezitë e Martin Camaj, “Korbi” dhe “Një ditë e ka dhe korbi”.<br />

-Ç’ndodh pas vdekjes?<br />

Diskutim i lirë mbi këto çështje<br />

Në fund mësuesi/ja bën konkluzionet e orës dhe vlerëson nxënësit me notë.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimi 3, faqe 137.<br />

Shënim. Orën e tretë mësuesi/ja pasi i ka vënë nxënësit të përzgjedhin një temë<br />

fi lozofi ke, kërkon prej tyre të shkruajnë një ese me temën që kanë zgjedhur.<br />

Kjo ese mund të vlerësohet me notë për të gjithë nxënësit.<br />

Tema<br />

19. Ushtrime<br />

përmbledhëse<br />

Objektiva: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përdorë njohuritë për llojet e ndryshme të teksteve.<br />

a. Të testojë veten për prirjen që ka për trajtimin e temave të caktuara;<br />

b. të gjejë llojin e temës duke u nisur nga titujt e teksteve;<br />

c. të shkruajë tema duke u nisur nga llojet e ndryshme të teksteve.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”.<br />

Struktura mësimore PNP<br />

Konceptet kryesore: tema, pyetësor, lloje të temave.<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Diskutim i njohurive paraprake Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Shkrim i drejtuar Të mësuarit ndërveprues Punë individuale<br />

Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

Parashikimi. Diskutim i njohurive paraprake<br />

Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetje rreth konceptit temë.<br />

- Ç’është tema?<br />

- Cilat janë llojet e temës dhe çfarë e përcakton atë?<br />

- Nga ana gjuhësore nga se dallohet një temë?<br />

Pasi diskutohet rreth pyetjeve të mësipërme, nxënësit testojnë veten me anë të<br />

pyetësorit të dhënë. Në fund bëhet përmbledhja e rezultateve të pyetësorit, nga rezultatet<br />

e të cilit debatohet për disa minuta.<br />

Ndërtimi i njohurive. Shkrim i drejtuar<br />

Nxënësit punojnë individualisht në libër për t’u dhënë zgjidhje kërkesave të<br />

ushtrimeve 4, 5.<br />

Përforcimi. Rishikim në dyshe<br />

Dëgjohen disa nxënës për zgjidhjet që kanë dhënë. Bëhen vlerësimet për punimet<br />

më të mira.<br />

<br />

Detyrë shtëpie. U kërkohet nxënësve të përgatitin gazetën e shkollës.<br />

Parapërgatitje për punën me projekt.<br />

194

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!