05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Përforcimi: Shkrim i lirë<br />

Në këtë fazë të mësimit mësuesi/ja u kërkon nxënësve të vëzhgojnë me kujdes pamjen<br />

e paraqitur në ushtrimin 12 faqe 89 dhe të përshkruajnë objektet që ndodhen në të.<br />

Diskutim i lirë<br />

Mësuesi/ja nxjerr përfundimet e orës mësimore dhe vlerëson nxënësit me notë.<br />

Detyrë shtëpie. Përshkruaj objektin tënd më të dashur të fëmijërisë.<br />

<br />

Tema<br />

5. Përshkrimi<br />

i vendit/<br />

mjedisit<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të njohë teknikat e shkrimit në përshkrimin e vendit dhe të mjedisit; ‘<br />

• të dallojë elementet kryesore në përshkrimin e tyre;<br />

• të analizojë elementet e përshkrimeve të vendeve dhe të mjediseve të<br />

ndryshme;<br />

• të përshkruajë një vend/mjedis;<br />

• të bëjë një përshkrim krahasues ndërmjet pikturës dhe tekstit përshkrues.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore<br />

Teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme tekstesh përshkruese,<br />

shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore: Përshkrimi i një vendi/mjedisi, teknikat e përshkrimit të tij.<br />

Struktura mësimore:<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />

Organizimi i<br />

nxënësve<br />

Parashikimi Imagjinata e drejtuar Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Mbajtja e strukturuar e shënimeve Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />

Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Imagjinata e drejtuar<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin duke diskutuar detyrën e shtëpisë.<br />

Diskutim i lirë.<br />

Mësuesi/ja ndan klasën në dy grupe dhe u kërkon nxënësve të përshkruajnë:<br />

Grupi I - vendin ku ndodhet shkolla e tyre;<br />

Grupi II - qendrën e qytetit/fshatit<br />

Pasi dëgjon përgjigjet e nxënësve, u kërkon të tregojnë përvojat e tyre në këtë lloj<br />

përshkrimi.<br />

- Çfarë kanë përshkruar?<br />

- Cilat karakteristika të vendit kanë vënë në dukje?<br />

132

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!