Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
3.2. Komente<br />
nga<br />
fragmentet<br />
e veprës<br />
“Zonja<br />
Bovari”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të komentojë fragmente të veprës që:<br />
a. të zbulojë veçori të gjuhës dhe stilit të shkrimtarit, si:<br />
- mjeshtëria në sjelljen e detajeve,<br />
- stilizimi i sjelljes së personazheve nëpërmjet fjalëve kyç,<br />
- përdorimi i ironisë;<br />
b. të zbulojë veçori të metodës natyraliste në fragment;<br />
c. të analizojë dukurinë e bovarizmit nëpërmjet fragmentit;<br />
ç. të përshkruajë portretin e prindërve në ballafaqim me personazhet<br />
e romanit.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, citate të<br />
shkruara, trashëgimia e artikujve letrarë të Floberit.<br />
Konceptet kryesore: metodë natyraliste, nivele leximi, analogji, ironi fl oberiane.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitja e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë individuale<br />
Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />
Duke e lexuar në mënyrë aktive tekstin (për çdo paragraf një nxënës), jemi në<br />
gjendje që, me anë të veçorive të gjuhës dhe të stilit, sipas shkallares: detajet, fjalët kyç<br />
të sjelljes së personazheve, përdorimi i ironisë, t’ia dalim mbanë të përcaktojmë:<br />
1. Sa nivele leximi ka ky fragment?<br />
“Një tekst mund të japë deri katër nivele të ndryshme leximi: letrar, moral,<br />
alegorik, anagogjik”. Umberto Eko<br />
Anagogji - metaforë<br />
2. Ironia floberiane është qëndrim i autorit apo nënkuptim i kundërshtisë që shfaqin<br />
sjelljet e personazheve ndaj të njëjtit realitet përmes marrëdhënies së tyre me njëri-tjetrin?<br />
Mbështetur në këndvështrimin e Floberit, që e fut ngjarjen dhe personazhet në<br />
skanerin e fi lozofi së natyraliste, mund të kemi lexuesin model, që, i nxitur nga semantika,<br />
do të dijë si përfundon historia dhe i lë hapësirën e nevojshme lexuesit estetik që të<br />
arrijë të kapë arkitekturën artistike të autorit.<br />
Ndërtimi i njohurive. Studim teksti<br />
Ndahet klasa në dy grupe.<br />
Grupi I - argumenton pse e tërheq përfundimi i ngjarjes.<br />
Grupi II - argumenton pse e tërheq arkitektura e fjalës.<br />
Dialog - Zgjidhet për çdo grup një nxënës që të japë dy ose tri argumente.<br />
204