You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Strategjitë e të shkruarit<br />
Tema<br />
12.<br />
Përmbledhja<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të identifi kojë teknikat e përmbledhjes së tekstit;<br />
• të shpjegojë konceptin e përmbledhjes dhe mënyrën e realizimit të saj;<br />
• të analizojë teknikat e përmbledhjes së një teksti;<br />
• të evidentojë ndryshimin e përmbledhjes së tekstit nga ana grafi ke;<br />
• të përmbledhë në disa hapa tekste të llojeve të ndryshme.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të<br />
ndryshme përmbledhjesh, shkumësa me ngjyra, tabela.<br />
Konceptet kryesore: përmbledhje, karakteristika të përmbledhjes, teknika të<br />
përmbledhjes.<br />
Struktura mësimore:<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Përvijim i të menduarit Diskutim i ideve Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Lexim/Përmbledhje në dyshe Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />
Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />
ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />
Parashikimi: Përvijimi i të menduarit<br />
Kjo është një teknikë, e cila ndihmon nxënësit<br />
të rikujtojnë njohuritë e marra në klasat<br />
pararendëse me anë të pyetjeve të ndryshme, të<br />
cilat drejtohen nga mësuesi.<br />
Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin rreth një teksti, të cilin ua shpërndan nxënësve<br />
pasi e ndan klasë në tri grupe dhe u kërkon ta përmbledhin me pak fjalë.<br />
Orfeu ishte një poet mitik grek, i biri i Eagrit dhe i muzës Kaliopi. Ai ishte martuar<br />
me nimfën Euridika. Kënga e tij e shoqëruar me lirë ishte kaq e mrekullueshme, saqë<br />
mallëngjente edhe gurët dhe magjepste bishat e egra. Kur Euridika vdes nga pickimi i një<br />
gjarpri helmues, Orfeu zbret në mbretërinë e të vdekurve dhe me këngën e tij mallëngjeu<br />
Hadin, hyjniun e botës së të vdekurve. Ai lejon ta risjellë Euridikën në botën e të gjallëve,<br />
me kusht që Orfeu të mos e kthente asnjëherë kokën pas për ta parë gruan e tij. Por Orfeu<br />
nuk mundi t’i bënte ballë joshjes për ta parë Euridikën dhe ajo u zhduk menjëherë.<br />
Pas përmbledhjeve të lexuara nga të tria grupet, mësuesi/ja u kërkon nxënësve të<br />
ndajnë përvojat e tyre. Ai/ajo u drejton nxënësve pyetje të tilla si:<br />
- Si vepruat për të realizuar këtë përmbledhje?<br />
- Cilat elemente i hoqët tekstit?<br />
- A ndoqët rregulla të caktuara për të realizuar këtë qëllim?<br />
Ndërtimi i njohurive. Lexim/Përmbledhje në dyshe<br />
Mësuesi/ja përkufi zon bashkë me nxënësit konceptin e përmbledhjes:<br />
Përmbledhja - paraqitje e shkurtuar vetëm me të dhënat thelbësore.<br />
145