You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
3. Hapat<br />
për shkrimin<br />
e tekstit<br />
argumentues<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të dallojë hapat nëpër të cilët hartohet shkrimi argumentues;<br />
• të bëjë skemën e ndërtimit të tekstit argumentues;<br />
• të shkruajë një tekst duke përdorur teknikat e shkrimit argumentues;<br />
a. të shkruajë tezën me të cilën do të mbështetë problemin;<br />
b. të japë argumente për ta mbështetur tezën;<br />
c. të parashikojë kundërshtimet në favor të antitezës dhe t’i shkruajë ato;<br />
ç. të nxjerrë përfundimin me një mesazh në favor të tezës.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të<br />
ndryshme të teksteve argumentuese, shkumësa me ngjyra, tabela.<br />
Konceptet kryesore: procesi i të shkruarit të një teksti argumentues, teknikat e<br />
shkrimit të tekstit argumentues.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Përvijimi i të menduarit Diskutim i ideve Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Mbajtja e strukturuar e shënimeve Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />
Përforcimi Shkrim i drejtuar/konkurs Ndërtim i shprehive studimore Punë në grupe<br />
ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />
Parashikimi: Përvijimi i të menduarit<br />
Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin e detyrës së shtëpisë, ushtrimi 6.<br />
Modele përgjigjeje<br />
Teksti 1 - Teza – Njohja sot e sa më shumë gjuhëve të huaja diktohet nga nevojat e tregut të punës.<br />
Duke qenë njohës i tyre, ke hapësira më të mëdha punësimi, si brenda dhe jashtë vendit, si dhe mundësi<br />
të punosh në profesione të vlerësuara.<br />
Teksti 2 - Teza - Roli i gruas në shoqërinë bashkëkohore është një çështje e rrahur gjerësisht si në<br />
vendin tonë, edhe në shoqëritë e zhvilluara. Lidhur me rolin e saj në shoqërinë shqiptare ka mendime<br />
se gruaja sot ka një pozitë të mirë shoqërore, të tjerë mendojnë se ajo ka një vend të veçantë vetëm<br />
brenda shtëpisë, pa qenë e integruar si duhet në jetën shoqërore...<br />
Teksti 3 - Teza - Në shoqërinë demokratike që po ndërtojmë, çdo qytetar duhet të ketë të drejtën<br />
e plotë të fjalës, e drejtë që i sigurohet me kushtetutë. Po a e gëzon me të vërtetë këtë të drejtë?!<br />
Opinionet për këtë argument janë të ndryshme, të para nga këndvështrime të ndryshme sipas grupeve<br />
të interesit. Punonjësit e medies shpesh ndiejnë të ushtrohet presion ndaj tyre...<br />
Pas diskutimit të detyrës së shtëpisë, mësuesi/ja shtron para nxënësve disa pyetje, për të rikujtuar<br />
njohuritë për tekstin argumentues:<br />
- Çfarë strukture ka një tekst argumentues?<br />
- Ç’vend zë teza në tekstin argumentues?<br />
- Ç’është argumenti dhe ç’lidhje ka me tezën?<br />
- Po kundërargumenti me ç’element të tekstit argumentues lidhet?<br />
- Cilët janë hapat që bëjmë për të shkruar një tekst argumentues?<br />
159