Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Skema mund të plotësohet edhe me të dhëna të tjera si për strukturën, ashtu edhe<br />
për domethënien.<br />
Përforcimi: Nxjerrja e përfundimeve<br />
Nxënësve mund t’u jepen të lexojnë poezi të ndryshme dhe ata, të ndarë në grupe,<br />
të bëjnë skedën. P.sh., të lexojnë një nga poezitë e H. L. Borges të përkthyera nga<br />
Anton Papleka ose poezi nga përmbledhja “Poetë të mëdhenj amerikanë” dhe të bëjnë<br />
skedën e tekstit poetik.<br />
Mund të bëjnë edhe skeda të tekstit poetik të poezisë që iu ka lënë mbresa të<br />
pakthyeshme në kujdesë.<br />
Detyrë shtëpie: Lexoni një nga poezitë e Eqrem Çabejit në vëllimin “Sonete” dhe bëni skedën e tekstit<br />
poetik. Gjeni vëllimin poetik “Vargje të pluhurosura” të Robert Shvarcit dhe bëni skedën e një poezie.<br />
Mund të zgjidhni edhe vëllimin e Visar Zhitit “Si shkohet në Kosovë” për të ushtruar skedën poetike.<br />
Tema<br />
2.1. Veçoritë<br />
e poemës<br />
alegorike<br />
në mesjetë.<br />
“Komedia<br />
Hyjnore”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të identifi kojë veçoritë e poemës alegorike në mesjetë – te Komedia Hyjnore;<br />
- të dallojë:<br />
a. subjektin - udhëtimi imagjinar<br />
b. personazhet - heroi kryesor autor/aktor, shoqëruesit, poeti dhe vajza,<br />
frymëzim nga jeta reale,<br />
c. struktura - treshi mistik,<br />
ç. ritmi - gërshetim i fantazisë me realitetin, gjykimi personal mbi personazhin,<br />
- të parafrazojë fragmentin e dhënë;<br />
- të vëzhgojë ilustrimet për t’i vendosur në kontekstin e veprës.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të shkruara,<br />
portreti i Dante Aligierit, trashëgimia e veprave të tij, videoprojeksione nga trashëgimia<br />
fi gurative mesjetare.<br />
Konceptet kryesore: poemë alegorike, naivizëm fi lozofi k mesjetar, bosht intelektual i<br />
poemës, bosht shpirtëror i poemës.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitja e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit në bashkëpunim Punë me klasën<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë individuale<br />
Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />
Mësuesi/ja shtron pyetjen për diskutim:<br />
-Ç’mendoni për thënien e Kadaresë:<br />
“Planeti ynë është tepër i vogël për ta bërë të shmangshëm Dante Aligierin. Dantes<br />
nuk mund t’i iket, ashtu siç nuk i iket dot ndërgjegjes. Asnjë vepër tjetër letrare nuk e ka<br />
ndërgjegjen njerëzore, më saktë, krusmën e saj, në qendër të vet.”<br />
Nxënësit ndahen në grupe dhe iu lihet pak kohë të mendojnë e t’u përgjigjen pyetjeve<br />
të shkruara në dërrasë:<br />
231