Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Enumeracioni:<br />
Metafora:<br />
Shprehjet<br />
e pasura<br />
leksikore:<br />
... përbuzjen dhe kamçikn’<br />
e botës, “Zullumn”, e<br />
shtypësit, përdhunën e<br />
krenarit...<br />
të përballsh një det të turbull<br />
helmesh.<br />
Sëmundje, verdhet nga hij’<br />
e mejtimit<br />
Hobe shigjeta fati të tërbuar,<br />
çëndrra shohin n’atë<br />
gjumë vdekje, pasi shkundet<br />
kjo pështjellj’e martue,<br />
gojë-çthurjen e zyrtarit.<br />
përfshin realitete sa konkrete, aq edhe abstrakte, e bën më<br />
të gjallë përshkrimin, teksa sjell hollësi të larmishme nga<br />
realiteti që numërohen njëri pas tjetrit.<br />
Metafora - si krahasimi i natyrshëm brenda mendimit poetik,<br />
i ka dhënë dorë Shekspirit të japë një informacion më të<br />
madh kuptimor, duke rindërtuar gjendje shpirtërore, veprime<br />
intelektuale, qëndrime shoqërore.<br />
Falë shqipërimit mjeshtëror të Nolit, çdo gjë frymon shqip,<br />
aq sa për një çast të del nga mendja se autori i Hamletit<br />
është anglez. Shprehjet e pasura janë dëshmi e relievit<br />
të mendimit shekspirian, që di të futet në çdo skutë e<br />
të nxjerrë në dritë kuptime të harruara, që kanë vlerë<br />
mbikohore.<br />
Përforcimi. Diskutim<br />
Grupet me anë të përfaqësuesve të tyre, paraqitin në tabelë zgjidhjet e ushtrimeve.<br />
Diskutohet për to dhe bëhet vlerësimi i punës së çdo grupi.<br />
- Hamleti si personazh dhe Moisiu si aktor plotësojnë njëri-tjetrin.<br />
- Ç’arsye vetjake dhe shoqërore e bën aq bindës interpretimin e Moisiut në skenat<br />
evropiane?<br />
<br />
Hapësira e fjalës<br />
“Hamleti mediton për enigmat e jetës duke mbajtur një libër në dorë. Hamleti i Moisiut<br />
bashkëbisedon me vdekjen duke mbajtur në dorë një kafkë të nxjerrë nga varri”. (Alfred Uçi)<br />
-Pse Moisiu ka zgjedhur detajin e kafkës?<br />
Detyrë shtëpie. 1. Bëni një ese fi lozofi ke me temë: “Të rrosh a të mos rrosh, kjo është çështja...”.<br />
2. Gjeni të dhëna për interpretimin e Hamletit nga A. Moisiu.<br />
Tema<br />
6.5. Koment<br />
fragmenti<br />
nga<br />
tragjedia<br />
“Hamleti”<br />
(Akti III,<br />
Skena IV)<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të komentojë fragmentin e veprës duke u ndalur te:<br />
a. kuptimi – të zbulojë aludimet në fjalët e personazhit,<br />
b. interpretimi – të argumentojë rolin e fantazmës në tragjedi,<br />
c. struktura - të evidentojë rrethanat në sjelljet e personazhit,<br />
- të shpjegojë rolin e efektit të “ndërrimit të roleve”,<br />
ç. gjuha - të zbulojë se shfaqja e fantazmës është një zgjidhje artistike,<br />
- të analizojë gjuhën ironike që përdor personazhi,<br />
d. të vëzhgojë pikturën për ta ballafaquar atë me personazhin e Ofelisë.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, fragmente<br />
nga vepra, interpretime teatrore ose fi lmike etj.<br />
Konceptet kryesore: gjuhë ironike, hapësirë jetike njerëzore, ironi sokratiane,<br />
zgjidhje artistike, vetëdije artistike.<br />
274<br />
Struktura e mësimit: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë Organizimi<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Punë e lirë Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë individuale