05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Teksti tregimtar dhe lloje të tjera<br />

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

1. Skeda e<br />

analizës dhe<br />

e komentit<br />

letrar<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë veçoritë e tekstit tregimtar:<br />

a. të vërtetojë rëndësinë e të lexuarit aktiv;<br />

b. të evidentojë veçoritë e tekstit tregimtar;<br />

c. të bëjë skemën përmbledhëse të elementeve përbërëse të analizës së<br />

tekstit tregimtar.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: libri, citat nga Floberi i shkruar në tabak letre,<br />

poezia “Pelegrini i vonuar”, ndonjë poezi a material tjetër i fotokopjuar.<br />

Konceptet kryesore: tekst tregimtar, i lexuar aktiv, i lexuar pasiv.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitja e diskutimit Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Studim teksti/Punë në grupe Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtim i shprehive studimore Punë individuale<br />

Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />

Mësuesi/ja e fi llon mësimin duke shtruar para nxënësve pyetjen:<br />

- Ku qëndron dallimi mes të lexuarit aktiv dhe atij pasiv të një teksti?<br />

Mendimi referues: “Mos lexoni si fëmijët, për t’u argëtuar, as si lexojnë ambiciozët<br />

për të fi tuar dije. Jo, lexoni për të jetuar”.<br />

Floberi drejtuar Luizë Kolesë.<br />

Citati është shkruar paraprakisht në një tabak letre dhe është vendosur në një vend<br />

të dukshëm të klasës. Nxiten nxënësit ta komentojnë citatin dhe pastaj ta ballafaqojnë<br />

me përfundimet që do të arrihen në fazën e dytë të mësimit.<br />

Ndërtimi i njohurive. Studim teksti/Punë në grupe. Ndahen nxënësit në 3 grupe.<br />

Grupi I - përcakton të lexuarit aktiv si rruga që e afron lexuesin më pranë mesazhit<br />

të veprës letrare dhe përmbush estetikisht lexuesin (shembuj nga libra të lexuar gjatë<br />

pushimeve verore).<br />

Grupi II - përcakton orientimin drejt analizës dhe komentit letrar, që e ndihmon<br />

lexuesin të rrokë arkitektonikën artistike të veprës (shembuj nga letërsia shqiptare ose<br />

botërore e studiuar në klasën X).<br />

Grupi III - ndërton skedën e analizës dhe të komentit letrar të poezisë “Pelegrini i<br />

vonuar” të D. Agollit (teksti poetik u jepet nxënësve i fotokopjuar).<br />

Ndërsa grupet punojnë, në dërrasën e zezë mësuesi/ja paraqet skemën e elementeve<br />

që përbëjnë skedën e analizës dhe të komentit letrar.<br />

tema<br />

mesazhi<br />

përgjigjet e lexuesit<br />

Pjesa hyrëse<br />

Pjesa mbyllëse Teksti tregimtar<br />

interpretimi - vlerësimi<br />

Elementet e<br />

strukturës<br />

Pjesa analitike<br />

Zgjedhjet stilistike<br />

ngjarja<br />

personazhet<br />

vendi<br />

koha<br />

201

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!