05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

6. Përshkrimi<br />

i imazheve<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të përdorë teknikat në përshkrimin e imazheve;<br />

• të dallojë elementet kryesore në përshkrimin e imazheve;<br />

• të analizojë elementet e përshkrimeve të imazheve të ndryshme<br />

fotografike;<br />

• të krahasojë imazhin e fotografi së me atë të një pikture në një përshkrim<br />

krahasues;<br />

• të përshkruajë pamje fotografi ke me përmbajtje të ndryshme.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore<br />

Teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme tekstesh përshkruese,<br />

shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore: përshkrimi i një imazhi,teknikat e përshkrimit të tij.<br />

Struktura mësimore<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Imagjinata e drejtuar Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Mbajtja e strukturuar e shënimeve Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />

Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Imagjinata e drejtuar<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin duke diskutuar detyrën e shtëpisë.<br />

Diskutim i lirë mbi çështje të tilla si:<br />

-Në ç’të dhëna mbështeteni për përshkrimin e vendlindjes suaj?<br />

-Cilat aspekte ju drejtuan më shumë në përshkrim: pamja fizike e vendit apo ndjesitë tuaja?<br />

-A ju referuat ndonjë imazhi fotografik për ta pasur më të gjallë perceptimin e vendit?<br />

- A ndryshojnë këto imazhe nga perceptimi që keni ju për vendlindjen tuaj?<br />

Mësuesi/ja ndan klasën në dy grupe dhe u kërkon nxënësve të përshkruajnë: grupi<br />

I një imazh pikture dhe grupi II një imazh fotoje.<br />

Pasi dëgjon përgjigjet e nxënësve, u kërkon atyre të tregojnë përvojat e tyre në këtë<br />

lloj përshkrimi.<br />

-Çfarë kanë përshkruar?<br />

-Cilat aspekte të imazhit kanë vënë në dukje?<br />

-Cili prej imazheve ishte më i thjeshtë për t’u përshkruar dhe pse?<br />

-A u mbështetët në detaje?<br />

-Cilat detaje ju lanë më shumë mbresa?<br />

Ndërtimi i njohurive. Mbajtja e strukturuar e shënimeve<br />

Nxënësit në studiojnë materialin teorik në libër dhe e përqendrojnë vëmendjen<br />

tek elementet e përshkrimit të imazheve. Të ndarë në grupe evidentojnë në tabelat<br />

përkatëse tipare të imazhit fotografi k dhe atij në pikturë/ikonografi etj.<br />

135

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!