You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
9.2. Koment<br />
fragmenti nga<br />
komedia “I<br />
sëmuri për<br />
mend”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të komentojë fragmentin duke u ndalur te:<br />
a. gjuha dhe stili:<br />
- efekti që shkakton “komikja e bukur”;<br />
- roli i antifrazave në komunikim;<br />
- veçanti e mbylljes së komedisë si komedi – balet;<br />
b. të diskutojë për një personazh jetësor, duke e krahasuar me personazhin e<br />
komedisë;<br />
c. të bëjë një përshkrim krahasues mes dy personazheve;<br />
ç. të gjykojë mbi dukurinë e “katarsisit komik”.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, fragmente<br />
nga pjesa, tituj të trashëgimisë së Molierit etj.<br />
Konceptet kryesore: komike e bukur, katarsis komik, antifrazë, komedi-balet.<br />
Struktura e mësimit: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë Organizimi<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Shkrim i lirë Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë individuale<br />
ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />
Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />
Po t’u referohemi fakteve historike të epokës kur jetoi Molieri, ato dëshmojnë se vetë<br />
mbreti Luigji XIV hiqte kapelën edhe përpara një kameriereje. Madje, sipas librit të Sen<br />
Simonit, “Kujtimet”, rrëfehet për një dukë që zakonisht përshëndeste këdo që takonte<br />
dhe arrinte t’i përshkonte oborret e Versajës gjithmonë vetëm me kapelë në dorë, gjë që<br />
na habit lidhur me vlerësimin që i bëhej njeriut, qoftë edhe një shërbëtori. Atëherë:<br />
- Si është e mundur që Molieri vë në shënjestër njeriun, duke pasqyruar anën e tij<br />
qesharake?<br />
- Ç’e shtyn Molierin të fshikullojë në këtë mënyrë, urrejtja apo dashuria që ka për<br />
njeriun?<br />
Ndërtimi i njohurive. Studim teksti<br />
Punohet rubrika “Reflektoni për gjuhën”.<br />
Grupi I. Ushtrimi 12. Efekti i “komikes surprizë”<br />
Efekti që shkakton “Komikja e surprizës” është jo vetëm i drejtpërdrejtë si reagim<br />
momental, ngaqë e papritura, ajo që mendja s’ta rrok, për çudinë tënde ka ndodhur<br />
ose shfaqet sikur është kryer. Është në natyrën e njeriut t’i bëjë përshtypje surpriza,<br />
e papritura, dhe po ashtu është brenda natyrës së tij përgjigjja ndaj saj, si habi ose si<br />
mosbesim. Ndaj Molieri, meqë e ka konceptuar komedinë si komedi karakteresh, sjell<br />
“shashka” ose “tymnaja” të tilla, që të ngacmojë kureshtjen e spektatorit e t’ia mbajë<br />
“të ndezur” vëmendjen. Fakti që kjo e papritur vjen në një vepër klasiciste, kur fi lozofi a<br />
krijuese e këtij drejtimi letrar nënkupton një ecuri aq të rregullt sa nuk ka vend as për<br />
një incident të papritur, dëshmon jo vetëm talentin e Molierit që di të “thyejë” klishetë e<br />
të mbetet sërish i admiruar, por edhe pjekurinë e natyrës krijuese të mjeshtrit francez<br />
të fjalës artistike.<br />
281