05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

4. Teksti<br />

informuesparaqitës<br />

(shpjegues).<br />

Karakteristika<br />

dhe struktura<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë karakteristikat e tekstit informues dhe strukturën e tij;<br />

a. të dallojë llojet e ndryshme të informacioneve në një tekst informues;<br />

b. të analizojë karakteristikat gjuhësore në tekstin informues;<br />

c. të organizojë informacionet e tekstit informues në tabelën përkatëse;<br />

d. të shfrytëzojë fjalorin për fjalët kyç që lidhen me informacionet e reja.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore<br />

Teksti “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme tekstesh, reklama, libra,<br />

shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore:<br />

Karakteristika të tekstit informues, struktura, informacion/organizimi e i tij, karakteristika<br />

gjuhësore.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Diskutimi i njohurive paraprake Diskutimi i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Të nxënit me këmbime Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Mbajtja e strukturuar e shënimeve Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Diskutim i njohurive paraprake (Rendit, grupo, emërto)<br />

•Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të identifi kojnë veçoritë e llojeve të teksteve që kanë<br />

përzgjedhur në detyrën e shtëpisë. U drejton pyetjen:<br />

- A mund të përcaktojmë disa nga veçoritë e llojeve të teksteve?<br />

Mësuesi/ja lë nxënësit për dy minuta të diskutojnë rreth veçorive, si dhe të rikujtojnë<br />

njohuritë e marra.<br />

Nxënësit listojnë veçoritë e tekstit informues-paraqitës:<br />

- trajton një dukuri të caktuar;<br />

- dukuritë e tjera që trajtohen vendosen në marrëdhënie të caktuar me<br />

dukurinë kryesore;<br />

- çdo paragraf duhet të përmbajë informacione;<br />

- paraqitja e informacionit është objektive;<br />

- paraqiten sipas një rendi logjik;<br />

- kanë leksik teknik, i drejtohen një publiku të specializuar;<br />

- informacionet shpesh shoqërohen me elemente grafike, si: foto, skica, harta etj.<br />

Nxënësit ilustrojnë disa nga këto veçori në tekstet e sjella prej tyre.<br />

22<br />

Ndërtimi i njohurive. Të nxënit me këmbime.<br />

Mësuesi/ja tashmë e përqendron vëmendjen te struktura dhe veçoritë e tekstit<br />

informues-paraqitës, duke i parë ato më konkretisht. E ndan klasën në grupe bazë<br />

dhe më pas nxënësit rigrupohen në grupe ekspertësh duke numëruar 1,2,3,4 (1-shat<br />

grupohen veç, 2-shat veç…). U kërkohet nxënësve të përqendrojnë vëmendjen tek<br />

tekstet informuese të dhëna në libër. Mësuesi/ja shkruan pyetjet në tabelë.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!