You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Përforcimi. Nxjerrja e përfundimeve<br />
Mësuesi/ja në këtë fazë shtron çështjet për diskutim.<br />
Thelbi vizionar i artit të Kadaresë.<br />
Natyra homerike e veprës së Kadaresë.<br />
Profetika e veprës si frymëmarrje fi lozofi ko-artistike.<br />
Karakteri shekspirian i romanit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”.<br />
Hapësira e Fjalës<br />
Jepni mendimin tuaj për atë që poeti dhe mendimtari Azem Shkreli ka thënë për<br />
Kadarenë: “Letërsia e Kadaresë, mendimi i tij, ideja dhe mesazhi i tij i madh krijues<br />
kanë atdhe. Atdheu i tyre është e tërë shqiptaria. Vepra e tij është pjesë e gjallë dhe<br />
e pashkëputur e saj. Kadareja e lëvizi atë trup (kulturën shqiptare), e afroi kah Evropa<br />
dhe civilizimi bashkëkohor, kah bashkësia e madhe e vlerave të kulturave e të popujve.<br />
Fjalës dhe mendimit krijues shqiptar ai ia thelloi dhe ia zgjeroi hapësirat me një vizion të<br />
rrallë e të guximshëm prej gjeniu krijues”.<br />
Detyrë shtëpie. Përshkruani atmosferën e kohës në fotot e fi lmit dhe në pikturën që sjell realitetin<br />
shqiptar (Koncert në sheshin “Skënderbe” nga Kujtim Buza)<br />
Tema<br />
12.3. Koment<br />
nga fragmenti<br />
“Gjenerali i<br />
ushtrisë së<br />
vdekur”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të komentojë veprën duke u ndalur te:<br />
a. kuptimi, domethënia e detajeve,<br />
b. interpretimi, nënteksti i misionit të shenjtë,<br />
c. struktura, llojet e ndryshme të paragrafëve,<br />
ç. gjuha stilistikore, kuptimi i fi gurave letrare.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />
shkruara.<br />
Konceptet kryesore: mendim metaforik, mendim simbolik, këndvështrim grotesk,<br />
hapësirë medituese.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Lexim me kodim teksti Përqendrimi i vëmendjes Punë në grupe<br />
Ndërtimi i njohurive Ditari dypjesësh Të nxënit me bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë me klasën<br />
Parashikimi. Lexim me kodim teksti<br />
Pasi lexohet dhe diskutohet rreth detyrës së shtëpisë, mësuesi/ja e ndan klasën në<br />
katër grupe, për të mbuluar secili prej tyre shkallaren e komentit.<br />
Lihen nxënësit disa minuta të studiojnë tekstin dhe më pas plotësojnë ditarin<br />
dypjesësh dhe diskutojnë për secilën çështje të caktuar më parë.<br />
Ndërtimi i njohurive. Ditari dypjesësh<br />
Të hetohen në tekst detajet e katër niveleve<br />
Detajet që sjellin tërësinë.<br />
Nxënësit, pasi kanë lexuar tekstin dhe kanë nënvizuar detajet që lidhen me çështje<br />
të ndryshme, plotësojnë ditarin dypjesësh. Mësuesi/ja mund t’i ndihmojë paraprakisht.<br />
222