05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

12. Eseja<br />

letrare<br />

Objektiva: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të analizojë veçoritë e esesë letrare nga ana gjuhësore;<br />

• të shkruajë një ese letrare.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: Teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të<br />

ndryshme të teksteve argumentuese, shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore: ese letrare, karakteristika gjuhësore të esesë letrare, shkrimi i<br />

një eseje letrare.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Përvijimi i të menduarit Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Mbajtja e strukturuar e shënimeve Të mësuarit ndërveprues Punë në klasën<br />

Përforcimi Shkrimi i lirë Ndërtim i shprehive studimore Punë individuale<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi: Përvijimi i të menduarit<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin e detyrës së shtëpisë. Më pas në dyshe<br />

u kërkon nxënësve të punojnë ushtrimin 9, esenë me titull “Dredhi, dëshirë për të<br />

njohur, dëshirë për t’u kthyer”, ku të evidentojnë tiparet e saj, llojin dhe elementet që e<br />

klasifi kojnë atë si të tillë.<br />

Model përgjigjeje<br />

Eseja letrare analizon një temë të caktuar e mbështetur në tri argumente bazë në veprat “Iliada” dhe<br />

“Odiseja” e Homerit. Paragrafi i parë jep thelbin e veprës së Homerit, duke vënë theksin te heroi që do<br />

të marrë në shqyrtim “Odiseja”, duke evidentuar tipare bazë të tij.<br />

Paragrafi i dytë vë përballë njëri-tjetrit personazhe të dy veprave të Homerit.<br />

Paragrafi i tretë argumenton çfarë e dallon dhe e bën njerëzor këtë personazh të rëndësishëm të veprave të tij.<br />

Struktura<br />

Hyrja: nis me një tezë dhe shtron çështje për t’u argumentuar: Ç’u bë me luftëtarët lakenj...<br />

Zhvillimi: përshkruan argumenton mbi temën: Menelaut iu desh të endej tetë vjet...<br />

por nga të gjithë heronjtë... ai që përjetoi aventurat emocionale është Uliksi.<br />

Mbyllja: për këto dy karakteristika, aventura e Uliksit është kthyer në një simbol<br />

universal të jetës së njeriut....<br />

Elementet e strukturës janë lidhur organikisht dhe logjikisht me njëri-tjetrin. Arrihet në<br />

një përfundim logjik të argumenteve, të sjella në bazë të fakteve të huazuara nga vepra<br />

letrare.<br />

Ka elemente të subjektivitetit.<br />

Synimi që ka autori: të argumentojë mbi shfaqjen dhe karakteristikat e një personazhi<br />

të një vepre letrare.<br />

Ndërtimi i njohurive: Mbajtja e strukturuar e shënimeve<br />

Mësuesi/ja drejton vëmendjen e nxënësve mbi aspektet gjuhësore dhe u kërkon<br />

nxënësve t’i përcaktojnë ato me anë të organizuesit grafi k: ditarit dypjesësh.<br />

179

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!