05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

argëtuese sesa të arrish. Kur të arrish ose të fi tosh, do të ndjesh një zbrazëti të madhe.<br />

Dhe, që ta tejkalosh atë zbrazëti, duhet përsëri të nisesh në rrugë”.<br />

-Ç’mendime zgjojnë te ju këto fjalë të nobelistit Otavio Paz:<br />

“Artisti është intelektual, edhe pse intelektuali mund të mos jetë artist”.<br />

Detyrë shtëpie. Pasi të lexoni letërkëmbimin e E. M. Remarkut me Marlene Dietrih, shkruani një ese<br />

meditative me temë: “Njeriu edhe kur e ka pushtuar lavdinë, ka nevojë për një zemër njerëzore që e<br />

çmon dhe e do”.<br />

Tema<br />

5.1: Identifikimi<br />

i veçorive të<br />

romanit realist<br />

(“Manteli”)<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

- të identifikojë veçoritë e romanit realist:<br />

a. të dallojë veçoritë e stilit të Gogolit, për t’i vendosur në kontekstin e romanit;<br />

b. të evidentojë veçoritë kyç të subjektit të romanit;<br />

c. të komentojë fragmentin e romanit duke u ndalur te:<br />

- paraqitja realiste e atmosferës së kohës,<br />

- karakterizimi i personazheve,<br />

- koha dhe identifi kimi i personazheve që janë lënë të papërcaktuara;<br />

ç. të komentojë me shkrim një fjali kyç për të evidentuar ironinë e shkrimtarit.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />

shkruara, portreti i Gogolit, titujt e veprave të përkthyera në shqip.<br />

Konceptet kryesore: roman realist, hierarki e vlerave, burokraci, realizëm.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit me bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Diskutim Ndërtimi i shprehive studimore Punë me klasën<br />

Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />

Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjet:<br />

- Ç’është burokracia shtetërore?<br />

- Ç’dini për burokracinë shtetërore?<br />

- Keni lexuar ndonjë vepër që e trajton këtë dukuri? Nëse e keni lexuar veprën e<br />

Dritëro Agollit “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, ç’mendim keni për burokracinë?<br />

- Ç’ju sjell ndër mend termi realizëm? Kujtoni një vepër të letërsisë së huaj që e keni<br />

studiuar vitin e shkuar.<br />

- Ç’ju ka mbetur në kujtesë nga tregimi “I trashi dhe i holli” i Çehovit? Ky tregim i përket<br />

“muzeut” të Fjalës apo vazhdon të flasë edhe sot aktualisht? Ku duket aktualiteti i tij?<br />

207

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!