05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

8. 2. Koment<br />

nga fragmenti<br />

“Studenti në<br />

shtëpi”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të komentojë fragmentin duke u ndalur te:<br />

a. portretizimi i personazheve;<br />

b. fjalët kyç që realizojnë ironinë;<br />

c. kundërvënia ndërmjet botës mashkullore ndaj asaj femërore<br />

kodi moral;<br />

ç. shkaqet dhe pasojat e veprimit të personazheve<br />

d. të përshkruajë një nga marrëdhëniet e personazheve (baba-bir, burrëgrua,<br />

motër-vëlla).<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />

shkruara (M. Raifi ).<br />

Konceptet kryesore: pseudomoral, botë mashkullore, konservatorizëm.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit me bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë individuale<br />

Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />

Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjet:<br />

-Në ç’raporte qëndrojnë njeriu dhe morali shoqëror në këtë vepër?<br />

- Nisur nga përballja e njeriut (personazheve në novelë) me pseudomoralin, si falsitet<br />

që i ngjan maskës, a mund t’i portretizojmë personazhet të ngacmuara nga ideja e<br />

studiuesit Mensur Raifi që pohon: “Ai (Migjeni) apelon në revoltën e njeriut: pse e lejon<br />

ai që të shkelet dinjiteti i tij?”<br />

Ndërtimi i njohurive. Studim teksti<br />

U kërkohet nxënësve të lexojnë fragmentin në libër dhe të nxjerrin fjalët kyç që<br />

zbulojnë ironinë.<br />

Koment<br />

Në novelë theksohet primitivizmi dhe arkaizmi i marrëdhënieve familjare si burgim<br />

i çdo lirie të komunikimit njerëzor. Një baba autoritar, që fjalën e ka “ligj”. Trajtohet<br />

konservatorizmi familjar dhe iluzionet e Nushit, se “qytetërimi” që ai solli do të përballen<br />

për të arritur ndryshimin, që s’duket askund dhe nuk ndodh kurrë. Idealizmi i Nushit<br />

shfaqet si një flakë kashte, që nxjerr në pah lustrën, fasadën e marrëdhënieve të<br />

dështuara njerëzore. Despotizmi në marrëdhëniet familjare nuk e lejon kurrë ngrehinën<br />

e shtëpisë të jetë “Familje”.<br />

-Kundërvëniet mes botës mashkullore dhe asaj femërore.<br />

Psikologjia shoqërore patriarkale e kundron gruan, femrën, vajzën si një qenie të<br />

dorës së dytë në familje dhe në shoqëri. Ajo ka vetëm një udhë: t’i nënshtrohet verbazi<br />

pushtetit mashkullor. Nëse brenda familjes mungon liria e mendimit dhe e komunikimit<br />

njerëzor, a nuk kthehet çdo raport në një maskaradë të përditshme, që i largon çdo ditë<br />

e më shumë njerëzit nga njëri-tjetri?<br />

214

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!