05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Diskutim i lirë mbi këto çështje.<br />

Përforcimi i njohurive. Rishikim në dyshe, diskutim i lirë<br />

Nxënësit në dyshe përcaktojnë cilat lloje vlerësimesh mbizotërojnë në esenë e<br />

mësipërme: argumentuese, përshkruese, shpjeguese apo vlerësuese.<br />

Në fund mësuesi/ja nxjerr përfundimet e orës mësimore dhe vlerëson nxënësit me notë.<br />

Detyrë shtëpie: a) Ushtrimi 7, faqe 128<br />

b) Sillni në klasë lloje të ndryshme esesh letrare.<br />

Tema<br />

<strong>11</strong>. Eseja<br />

letrare<br />

Objektiva: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të analizojë elementet e strukturës së esesë letrare;<br />

• të bëjë dallimin midis esesë letrare dhe kritikës letrare;<br />

• të analizojnë veçoritë gjuhësore të esesë letrare.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme<br />

të teksteve argumentues, ese letrare, kritike letrare, shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore: eseja letrare, struktura e esesë letrare, karakteristika gjuhësore<br />

të esesë letrare.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Diskutim i njohurive paraprake Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Harta e konceptit/Analiza e tipareve<br />

Të mësuarit ndërveprues Punë në grupe<br />

semantike<br />

Përforcimi Diagrami i Venit Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Diskutim i njohurive paraprake<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin e detyrës së shtëpisë. Nxënësve u është<br />

kërkuar të studiojnë esenë në tekst dhe të përcaktojnë elementet e strukturës së saj.<br />

Model përgjigjeje:<br />

Lloji i esesë<br />

Fusha që trajton eseja<br />

Tema e esesë<br />

Ese përshkruese dhe vlerësuese<br />

një periudhë letrare/shkrimtarë të kësaj periudhe<br />

Tema bën fjalë për letërsinë e vërtetë të shek.XX dhe autorët e saj më në zë.<br />

Struktura<br />

hyrjezhvillim-<br />

mbyllje-<br />

Në shek.XX kemi disa vepra ... që mund të cilësohen letërsi e vërtetë...<br />

Në katër paragrafë shtjellohet përmbajtja e esesë<br />

Paragrafi i fundit është mbyllja<br />

Eseja organizohet<br />

në paragrafë<br />

Faktet<br />

Çdo paragraf trajton një nga fi gurat dhe veprat kryesore që, sipas autorit, përbëjnë<br />

letërsinë e vërtetë:<br />

- Gjergj Fishta –Lahuta e Malcis<br />

- A.Z.Çajupi- Baba Tomori<br />

- Filip Shiroka dhe brezi më i ri: Ernest Koliqi, Vinçens Prenushi, Spiro Dine<br />

-Shkrimtari më modern-F.S. Noli<br />

Paragrafi i fundit lë të hapur kontributin e vetë autorit.<br />

Zhvillimi i letërsisë shqipe në shek. XX. Autorët dhe veprat që përmenden<br />

175

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!