05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Përforcimi. Nxjerrja e përfundimeve<br />

U jepet nxënësve një fragment dhe u kërkohet të bëjnë skedën.<br />

Mësuesi/ja ngre çështjen për diskutim:<br />

-Ç’mendoni kur lexoni këto fjalë të V. Hygoit: “Asnjërit prej nesh nuk i takon të ketë<br />

një jetë tërësisht të vetën. Jeta ime është juaja, jeta juaj është imja. Ju jetoni atë çfarë<br />

unë jetoj, fati i njeriut është një. Merreni këtë pasqyrë dhe vështroni vetveten: kur ju fl as<br />

për veten, unë kam folur për ju”.<br />

<br />

Detyrë shtëpie.<br />

1. Rrugëtimi i Unit të shkrimtarit (me anë të veprës) dhe i Unit të lexuesit drejt njëri-tjetrit. (Ese meditative<br />

me karakter argumentues rreth një vepre konkrete ose si një përgjithësim rreth krijimit letrar.)<br />

2. Përgatitni në shtëpi skedën e analizës së një vepre letrare që keni pasur mundësi ta lexoni gjatë<br />

pushimeve verore.<br />

Tema<br />

2.1. Veçoritë<br />

e romanit<br />

natyralist te<br />

romani “Zonja<br />

Bovari”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë veçoritë e romanit natyralist;<br />

a. të dallojë veçori të stilit të Floberit për t’i vendosur në kontekstin e romanit;<br />

b. të gjykojë mbi dukurinë e bovarizmit në letërsi dhe në jetë;<br />

c. të komentojë fragmentin e romanit duke u ndalur te:<br />

- kuptimi i gjendjes shoqërore e martesore të personazhit,<br />

- meditimi i personazhit kryesor,<br />

- struktura dhe llojet e paragrafëve,<br />

- kundërvënia midis personazheve,<br />

- gjykimi personal mbi personazhin;<br />

ç. të vëzhgojë pikturat, për t’i ballafaquar mbresat që ka përftuar nga romani.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të shkruara,<br />

artikuj letrarë të Floberit.<br />

Konceptet kryesore: metodë natyraliste, natyralizëm, objektivizëm, impersonalizëm,<br />

nivele leximi, analogji, ironi fl oberiane.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitja e diskutimit Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtim i shprehive studimore Punë individuale<br />

Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin me pyetjen:<br />

- Ç’ka dashur të kumtojë Floberi me anë të këtyre fjalëve: “Artisti duhet të krijojë<br />

veprën e vet ashtu si Perëndia universin: Të jetë i padukshëm e i plotfuqishëm, të ndihet<br />

gjithkund e askund të mos duket.”?<br />

Pasi hidhet pyetja për diskutim, mësuesi/ja shpalos shtyllat kryesore të stilit fl oberian:<br />

- objektivizmi, impersonalizmi, natyralizmi.<br />

Shpjegim termash<br />

Termat, të shkruar në tabakë letre, vendosen përballë nxënësve.<br />

202

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!