You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
3.2. Koment<br />
nga fragmenti<br />
“Komedia<br />
Hyjnore”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
- të komentojë fragmentin duke u ndalur te:<br />
a. kuptimi - arsyetimi i Trinisë së Shenjtë, toni paralajmërues në hyrje të poemës,<br />
b. grafi ka - të vëzhgojë anën grafi ke të poemës dhe të shpjegojë përdorimin e<br />
germës së madhe të shtypit,<br />
c. interpretimi - të zbulojë dhe interpretojë nëntekstin alegorik,<br />
ç. struktura - ndërtimi i metrikës (tercina).<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />
shkruara, fragmente nga emisione televizive mbi universin dantesk.<br />
Konceptet kryesore: Trini e Shenjtë, njeri adamik, tercinë, natyrë zeusiane, alegori danteske.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitja e diskutimeve Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit me bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë me klasën<br />
Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />
Mësuesi/ja shtron pyetjen për nxënësit:<br />
-Ç’përgjigje mund të kemi për pyetjen nëse sot, në shekullin XXI, vazhdon të jetë<br />
aktuale thënia e Dante Aligerit, se atdheu i njëmendtë i njeriut është Shpirti ose Fryma?<br />
A: Kuptimi – Trinia e Shenjtë<br />
Trinia përbëhet nga Perëndia Atë, Perëndia Bir, Perëndia Fryma ose Shpirti i Shenjtë<br />
apo ndryshe, Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë.<br />
Ati<br />
Ati - simbolizon fuqinë, pushtetin hyjnor, autoritetin, sovranitetin mbi të gjithë<br />
krijimin universal.<br />
Biri - simbolizon Fjalën e Gjallë (... e para ishte Fjala - Ungjilli sipas Gjonit), diturinë<br />
që shpall ekzistencën e gjithçkaje, para se ajo të shfaqet. Fjala u bë mish, u mishërua<br />
në personin e Jezu Krishtit, Mesisë, duke marrë vetë hyjnorja trajtë njerëzore.<br />
Shpirti ose Fryma - simbolizon virtytin, shenjtërinë, dashurinë e shenjtë që erdhi nga<br />
qiejt e qiejve, kur Krishti u ngjit në të djathtë të Atit, për ta zbritur në Tokë Ngushëllimtarin<br />
(Parakletos) në ditën e Pentakostit në Jerusalem.<br />
*Hir - mëshira e<br />
pamerituar e Perëndisë<br />
për njeriun mëkatar.<br />
Ati si pushtet hyjnor, Biri si dija më e lartë, Shpirti i Shenjtë si dashuria hyjnore<br />
plotësojnë njëri-tjetrin, duke u shfaqur të tre në një të vërtetë të përjetshme, që është<br />
Perëndia, Krijuesi i Gjithësisë, pa fi llim e pa mbarim.<br />
Nisur nga konceptimi i mësipërm, sipas studiuesit Xhovani Xheto: “Dantja shprehu<br />
realitetin e jetës së shpirtit, për të shprehur përvojën misterioze të shpirtit në katarsisin e<br />
vet, jetën e hirit* si gëzim i mahnitshëm, prelud i një stine ngazëlluese dhe të shenjtë”.<br />
234<br />
Ndërtimi i njohurive.<br />
Studim teksti<br />
Klasa ndahet në 4 grupe. Secili grup diskuton për çështjen e caktuar nga mësuesi/ja.<br />
Grupi I flet për tonin paralajmërues të “Komedisë”.<br />
Mësuesi/ja i lë nxënësit për disa minuta të lexojnë fragmentin e dhënë në libër. Më<br />
pas në klasë diskutohet rreth tonit paralajmërues, i cili dëshmon përballjen e betejës së<br />
përjetshme mes njeriut të rënë nga lavdia e Perëndisë, njeriut adamik (Adami), me mëkatin,<br />
që ka për shlyerje vdekjen. Në këtë betejë hidhet dritë mbi faktin se njeriu me vullnetin e