You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Përforcimi. Nxjerrja e përfundimeve<br />
Në këtë fazë të orës mësimore bëhet plotësimi i skedës për tri çështje kryesore.<br />
Klasa ndahet në tri grupe. Çdo grup zgjedh një nga çështjet e mëposhtme për<br />
diskutim:<br />
-Shtëpia si streha që pret kurdoherë kthimin tënd.<br />
-Falsiteti moral e zhvesh simbolin e shtëpisë nga bukuria e tij.<br />
-Kodi moral, një asfi ksi shpirtërore apo standard i dinjitetit njerëzor.<br />
-Kodi moral dhe njeriu, dy paralele që nuk takohen askund.<br />
-Morali si një udhë që e gjen Un-in e humbur.<br />
-Kodi moral, një arkaizëm shoqëror, një vlerë muzeore apo një realitet ku njeriu<br />
shndërrohet në individ.<br />
Për të nxitur debatin<br />
Nxënësve u kërkohet të lexojnë citatet e mëposhtme dhe të komentojnë, diskutojnë,<br />
dhe të debatojnë rreth tyre, duke i parë të lidhura me temat që përzgjodhën:<br />
“... më pëlqejnë idealet e humbura, sepse ato kërkojnë një shpirt të tërë, të<br />
barasvlershëm me dështimet dhe me fi toret e veta kalimtare”. Alber Kamy<br />
“Kur një njeri bëhet plotësisht individ, kjo është njësoj si me një lumë që, pasi është<br />
zvarritur më kot nëpër rrjedhat anësore apo moçalet, papritur gjen sërish shtratin e vet”.<br />
Karl Gustav Jung<br />
-Kodi moral është në shërbim të njeriut apo njeriu në shërbim të kodit moral?<br />
Detyrë shtëpie. Shkruani një ese me temë “Unë, studenti në shtëpi...”<br />
Tema<br />
10.1. Veçoritë<br />
e romanit<br />
në letërsinë<br />
bashkëkohore<br />
(Gjenerali i<br />
ushtrisë së<br />
vdekur)<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të identifi kojë veçoritë e romanit në letërsinë bashkëkohore:<br />
- të analizojë karakteristikat e romanit bashkëkohor;<br />
- të analizojë rolin e groteskut dhe të paradoksit në roman;<br />
- të evidentojë rolin e Kadaresë në letërsinë shqiptare.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />
shkruara, videoprojektor me sekuenca nga fi lmi me të njëjtin titull, fragmente televizive<br />
nga intervistat e Kadaresë, dhënia e çmimeve ndërkombëtare etj.<br />
Konceptet kryesore: roman bashkëkohor, univers letrar, fantazmagori, shtresëzime<br />
kuptimore, asociacione fi lozofi ko-historike, jetëvdekje mitike.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit me bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë me klasën<br />
217