05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Përforcimi: Rishikim në dyshe<br />

Nxënësit punojnë ushtrimin 3, ku evidentojnë të përbashkëtat dhe të veçantat e teksteve.<br />

Model përgjigjeje:<br />

Tema historike të trajtuara me objektivitet.<br />

Trajton tema historike të sakta, shkencore, shkruhet prej historianeve.<br />

Të mbështetura në fakte historike. Gjuhë e saktë shkencore historike, shkrimi i<br />

gërshetuar me opinion dhe vlerësime subjektive të autorit.<br />

<br />

Në fund mësuesi/ja bën konkluzionet e orës dhe vlerëson me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Mësuesi e ndan klasën në grupe dhe u kërkon nxënësve të sjellin në klasë informacion mbi:<br />

Grupi I - një ngjarje e kaluar historike (Shpallja e Pavarësisë)<br />

Grupi II - një ngjarje historike e përjetuar (Shpallja e Pavarësisë së Kosovës)<br />

Grupi III - një fi gurë historike (Ismail Qemali)<br />

Grupi IV - një objekt historik (kalaja e Krujës)<br />

Grupi V - një simbol historik (shqiponja e përdorur nga Skënderbeu /Ismail Qemali në fl amurin që u ngrit<br />

në Vlorë në ditën e pavarësisë)<br />

Nxënësve do t’u kërkohet që me informacionet e sjella të ndërtojnë një ese historike.<br />

Tema<br />

16. Eseja<br />

filozofike<br />

Objektiva: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë esenë fi lozofi ke;<br />

• të evidentojë tematikat e një eseje fi lozofi ke;<br />

• të analizojë elementet e strukturës së një eseje fi lozofi ke.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të<br />

ndryshme të eseve fi lozofi ke, shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Konceptet kryesore: ese filozofi ke, karakteristika të një eseje filozofi ke, struktura e<br />

një eseje fi lozofi ke.<br />

Struktura mësimore PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Përvijimi i të menduarit Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Kodim i imët i tekstit Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />

Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

Parashikimi. Përvijimi i të menduarit<br />

Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të lexojnë esenë “Miti i Sizifi t” dhe më pas t’u përgjigjen<br />

pyetjeve të tilla si:<br />

- Cila është tema për të cilën fl et eseja?<br />

- Çfarë ka në qendër të saj kjo ese?<br />

- Në ç’aspekt e trajton autori mitin?<br />

- A përfshihet brenda esesë opinion individual?<br />

- A ka strukturë të veçantë eseja?<br />

190

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!