05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

4.3-5.4.<br />

Komente të<br />

fragmenteve<br />

nga<br />

tragjedia<br />

“Hamleti”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të komentojë fragmentin e veprës duke u ndalur te:<br />

a. kuptimi – fragmenti në kontekstin e tragjedisë, marrëdhëniet mes Hamletit<br />

dhe personazheve të tjera;<br />

b. interpretimi: - të zbulojë idetë e humanizmit në monologun e personazhit;<br />

- të gjykojë në mënyrë personale raportin që njeriu krijon me jetën<br />

dhe me vdekjen;<br />

c. struktura - të analizojë forcën e monologut shekspirian;<br />

ç. gjuha - të gjejë dhe të shpjegojë fjalët kyç që shprehin gjendjen e personazhit;<br />

- të analizojë rolin e pyetjeve retorike, enumeracionit, metaforës;<br />

- të interpretojë shprehjet e pasura leksikore;<br />

d. të bëjë lidhjen ndërmjet personazhit të Hamletit dhe interpretimit të këtij roli<br />

nga aktori shqiptar Moisiu;<br />

dh. të shkruajë një ese fi lozofi ke duke u bazuar te vargu i famshëm hamletian.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, fragmente<br />

nga fi lmat në kronologjinë e tyre historike.<br />

Konceptet kryesore: tragjedi, ide humaniste, monolog shekspirian.<br />

Struktura e mësimit: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë Organizimi<br />

Parashikimi Lexim ekspresiv Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Ditar trepjesësh Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Diskutim Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë me klasën<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Lexim ekspresiv<br />

Lexohet fragmenti nga nxënës të ndryshëm sipas roleve. Të mbahet parasysh që<br />

rolin e Hamletit ta lexojë një nxënës që është ushtruar të lexojë në mënyrë ekspresive.<br />

Bëhet vlerësimi për leximin në rol.<br />

Ndërtimi i njohurive. Ditar trepjesësh.<br />

Ndahet klasa në grupe dhe secilit grup i jepet të punojë ushtrime të rubrikave të ndryshme.<br />

Grupi I punon ushtrimet 1, 2 të rubrikës Reflektoni për kuptimin.<br />

Me anë të ditarit trepjesësh të nxirren në pah personazhet, që edhe pse kanë të njëjtin<br />

fokus, Hamletin, rrezatojnë këndvështrime të ndryshme të gjithçkaje që ai përfaqëson.<br />

Personazhet Vargjet Komenti<br />

Dhe s’munttë as tërthore t’i<br />

Pikëpyetjet e brendshme se cili është shkaku i<br />

çkëputni,/pse fshihet me një maskë marrëzisë së Hamletit.<br />

marrësie ...<br />

Mbreti<br />

Dhe të kuptojmë nga mënyr’ e tij<br />

A është helm’ i dashuris`’ ajo<br />

Q’e bën të vuajë kështu.<br />

Rozenkranci<br />

Gildensterni<br />

...dhe shtyjeni nëpër këto dëfrime<br />

E thotë vetë që është pak i krisur, po<br />

s’tregon shkakun...<br />

Tamam si zotëri.<br />

Dhe as na jep rasje ta sondojmë...<br />

Po me pahir, pa zemër.<br />

Arsyetimet e tyre të përcipta, ndonëse<br />

pandehin se janë aq të mençur sa të lexojnë të<br />

fshehtën e marrëzisë së tij.<br />

271

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!