05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Fryma pushkiniane i jep poezisë vezullime dhe nuanca pafundësie.<br />

Muzikaliteti i vargut pushkinian e bën më të drejtpërdrejtë mesazhin e tij.<br />

A i përshtaten fjalët e Bjelinskit: “Ç’është kjo – poezi, pikturë, muzikë? Apo njëra<br />

dhe tjetra dhe e treta të shkrira në një, ku tabloja fl et me tinguj, tingujt formojnë tablo,<br />

kurse fjalët shndrisin me ngjyra, mpleksen me fi gura, përftojnë harmoni dhe shprehin<br />

ligjërimin e arsyeshëm?”, këtij fragmenti poetik?<br />

E përbashkëta në të dy fragmentet.<br />

Përforcimi. Shkrim i lirë<br />

Shkrimi i esesë krahasuese. Krahasimi të bazohet mbi gjetjen poetike, motivin<br />

shpirtëror, dhimbjen njerëzore, frymëmarrjen romantike të heroit.<br />

<br />

Detyrë shtëpie: Njerëzorja në lirikën romantike ndihet ose përjetohet.<br />

Mbresa romantike... (pasi janë vëzhguar ilustrimet e f. 206)<br />

Sugjerim: Nxënësit të lexojnë “Një hero i kohës sonë” të Lermontovit.<br />

Tema<br />

<strong>11</strong>.1.<br />

Veçoritë<br />

e lirikës<br />

filozofike të<br />

romantizmit<br />

shqiptar te<br />

“Fjalët e<br />

qiririt”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë veçoritë e lirikës filozofike të romantizmit shqiptar:<br />

a. kuptimi – të zbulojë arsyet e vetëfl ijimit të poetit,<br />

b. interpretimi – të interpretojë nëntekstin e vetëfl ijimit,<br />

c. gjuha dhe stili:<br />

- të gjejë fjalët kyç që i japin tonin poezisë,<br />

- të analizojë simbolet: fi gura e qiririt, fi gura e fl uturës,<br />

- të shpjegojë raportin ndërmjet unit fi lozofi k dhe dukurisë së<br />

metempsikozës,<br />

ç. të shkruajë një tekst interpretues-vlerësues.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: Teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të<br />

shkruara, portreti i N. Frashërit, titujt e veprave të tij.<br />

250<br />

Konceptet kryesore: iluminist, panteist, humanizëm, metafizikë, vetëflijim, mesianizëm.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Stuhi mendimi Nxitje e mendimeve Punë në klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Studim teksti/ Ditar dypjesësh Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Nxjerrja e përfundimit Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë me klasën<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Stuhi mendimi<br />

Mësuesi/ja u tregon nxënësve një foto të N. Frashërit dhe kërkon që ata të thonë<br />

ç’dinë për të.<br />

Ndërkohë vendos në vende të dukshme citatet e mëposhtme.<br />

atdhetar<br />

humanist (dashuria për njeriun)<br />

iluminist (dije,<br />

emancipim)<br />

Naim Frashëri<br />

romantik<br />

veprat<br />

rilindës<br />

Panteist (Zoti i shkrirë te<br />

njeriu dhe natyra)

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!