You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
6.6. “Hamleti”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të diskutojë rreth mendimit kritik për tragjedinë;<br />
a. të komentojë argumentet që sillen në shkrimin kritik;<br />
b. të vëzhgojë foto dhe sekuenca nga fi lmi për t’i krahasuar me tragjedinë;<br />
c. të zbulojë elementet moderne të fi lmit.<br />
Struktura e mësimit<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë Organizimi<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Refl ektimi për kuptimin Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Diskutim Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë me klasën<br />
ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, shkrime<br />
kritike, komente, sekuenca fi lmike etj.<br />
Konceptet: shkrim kritik, argumente noliane, introduktë, vonesë hamletiane,<br />
vonesë hamletiane.<br />
Parashikimi. Një pyetje shumë përgjigje<br />
Mësuesi/ja e nis mësimin duke diskutuar për:<br />
- Ç’mendoni për idenë e prof. Alfred Uçit: “Drama “Hamleti” është më shumë sesa<br />
një dramë sociale; ajo është antropologjike, mbikohore, universale, është shprehja e<br />
shpirtit të humanizmit tragjik të njerëzimit.”?<br />
Ndërtimi i njohurive. Refl ektimi për kuptimin<br />
Klasa ndahet në dy grupe:<br />
Grupi I shpalos një platformë të mendimit kritik, të shqipërimit të Fan Nolit në<br />
Introduktën e Hamletit.<br />
Grupi II përzgjedh foto dhe sekuenca fi lmike të varianteve të mëparshme të<br />
ekranizimit të “Hamletit” ndër vite.<br />
Model përgjigjeje<br />
- Argumentet noliane bazohen në përshkrimin që i bënte ai gjendjes së rëndë<br />
shpirtërore të Hamletit në situatën tragjike. “Vonesën” hamletiane Noli e përligj me këto<br />
ide: “Që të veprojë do prova të gjalla dhe të sigurta dhe, kur s’i mbetet asnjë dyshim<br />
për fajësinë e t’ungjit, pret gjersa të gjejë rastin ideal që ta vrasë dhe shkon kur është<br />
damkosur në sytë e Perëndisë e të botës si vrasës e helmonjës i pabesë. Gjakmarrja e<br />
tij është një vepër arti, një kryevepër nga fryma dhe forma”.<br />
- E dini që më 1938, gazetari amerikan Kyrus Sulzberger i “New York Times” në<br />
reportazhin e tij të parë për Shqipërinë shkruante se do të kishte qenë më e natyrshme<br />
që Shekspiri të mos e vendoste në Iliri, domethënë në Shqipërinë e sotme, ngjarjen e<br />
“Natës së mbretërve”, por një tjetër dramë, “Hamletin”?<br />
“Kur më 1938, amerikani Kyrus Sulzberger, pjesës së librit të tij për shqiptarët i vuri<br />
titullin “Hamleti te populli shkabë”, nga leximi i tij dilte se ajo që donte të thoshte ishte<br />
pak a shumë se Hamleti ishte këtu një mysafi r i njohur. Shkurt, ajo pjesë e ditarit të tij<br />
mund të quhej edhe “Hamleti tek të vetët” ose “Hamleti te populli hamletoid”.<br />
... Në bjeshkët shqiptare Hamleti do të ishte si midis të vetëve. Hamletoidët shqiptarë<br />
... luajnë rolin e tij sipas mënyrës së tyre, por gjithmonë përpikërish. E merrnin një ditë<br />
277