05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

ndërgjegjësuar njeriun, që vuante nën skllavërinë e tyre. Qëllimi i Molierit ishte të<br />

ngacmonte përmes refl ektimit që shkakton një vepër arti në vetëdijen njerëzore, dëshirën<br />

e vetëkorrigjimit, dëshirën për të hequr dorë nga vesi, dëshirën për t’u ndryshuar së<br />

brendshmi. Vetëqortimi që shkon deri në vetëkorrigjim përmes së qeshurës apo komikes,<br />

quhet katarsis komik. Ky proces në komedi vjen natyrshëm, ngaqë Molieri nuk zgjon<br />

urrejtjen, por zemërgjerësinë ndaj gjithçkaje njerëzore, për të mos e përjashtuar atë me<br />

përçmim, por për ta kuptuar atë. Mendësia e katarsisit komik na shtyn të mos reagojmë<br />

keq dhe brutalisht ndaj të metave njerëzore, si diçka që është e pandreqshme, por të<br />

shohim tek të tjerët dhe te vetja mundësinë e ndryshmit.<br />

Detyrë shtëpie. Ju ka rastisur të përballeni me katarsisin komik në jetën tuaj vetjake?<br />

Tregojeni nëpërmjet një shkrimi rrëfi mtar, në të cilin të ruani natyrën komike të situatës.<br />

Tema<br />

10.1.<br />

Veçoritë e<br />

melodramës<br />

si lloj i<br />

poemës<br />

dramatike<br />

romantike<br />

(Jerina)<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifikojë veçoritë e melodramës si lloj i poemës dramatike romantike;<br />

a. të zbulojë veçori të melodramës në kontekstin letrar shqiptar;<br />

b. të arsyetojë mbi parathënien e Fishtës për mesazhin që i transmeton lexuesit;<br />

c. të komentojë fragmentin duke u ndalur te:<br />

- kuptimi – të evidentojë fi gurat e marra nga mitologjia greko-latine, poetët<br />

e mëdhenj, emrat e luleve;<br />

- interpretimi – të arsyetojë pse poeti e himnizon bukurinë shqiptare.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, foto të Marubit<br />

që evidentojnë bukurinë shqiptare, portreti i Fishtës, trashëgimia e tij letrare.<br />

Konceptet kryesore: melodramë, poemë dramatike, himnizim i mitologjisë.<br />

Struktura e mësimit: PNP<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë Organizimi<br />

Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Lexim me kodim teksti Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe<br />

Përforcimi Shkrim i lirë Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë individuale<br />

Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />

- Për ç’arsye Gjergj Fishta, një figurë historike e spikatur e letërsisë shqipe, nuk hoqi<br />

dorë kurrë nga himnizimi i asaj që është shqiptare?<br />

- A mund të quhej Shqipëria - Edeni i Ballkanit, siç e cilësonte Fishta, një realitet<br />

historik dhe njerëzor pa bukurinë e vashës shqiptare?<br />

Ndërtimi i njohurive. Lexim me kodim teksti<br />

Nxënësit lexojnë tekstin dhe nënvizojnë veçoritë, të cilat mund t’i përmbledhin në<br />

ditarin dypjesësh.<br />

Veçoritë<br />

Lloji i shkrimit<br />

Funksioni<br />

Mesazhi<br />

Elementet mbizotëruese<br />

Subjekti i melodramës “Jerina”<br />

Ilustrimi<br />

Poemë melodramatike në vargje<br />

Vlera edukative<br />

Patriotik, himnizimi i mitologjisë dhe i kulturës sonë kombëtare<br />

Lirizmi<br />

Figurat mitologjike<br />

Figura njerëzore historike ose të trilluara;<br />

Kur mungojnë fi gurat mitologjike, është kori i thjeshtë<br />

283

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!