Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
Projekt -<br />
Gazeta e<br />
shkollës<br />
(3 orë)<br />
Objektiva të projektit:<br />
• të përdorë teknika për shkrimin e llojeve të teksteve të ndryshme;<br />
• të grumbullojë materiale për të ndërtuar rubrika të ndryshme të gazetës;<br />
• të përzgjedhë informacionet më interesante për përmbajtjen e gazetës;<br />
• të ideojë strukturën e gazetës në bazë të materialeve që disponon;<br />
• të zgjedhë imazhe interesante për të pasuruar përmbajtjen e gazetës.<br />
• të shkruajë tekste të llojeve të ndryshme.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të<br />
ndryshme të teksteve të krijuara dhe të mbledhura nga nxënësit gjatë orëve mësimore<br />
të këtij kapitulli, shkumësa me ngjyra, tabela.<br />
Konceptet kryesore: tekst përshkrues, tekst informues-paraqitës, tekst udhëzues,<br />
tekst rrëfyes, tekst argumentues, ese letrare, ese historike, ese fi lozofi ke.<br />
Struktura mësimore PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Përvijimi i të menduarit Diskutim i ideve Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Grupi i ekspertëve Të mësuarit ndërveprues Punë në dyshe<br />
Përforcimi Rishikim në dyshe Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />
Parashikimi. Diskutim i njohurive paraprake<br />
Mësuesi/ja u sugjeron nxënësve që me materialet e mbledhura gjatë këtij kapitulli<br />
mësimor të organizojnë gazetën e shkollës.<br />
Fillimisht ndan klasën në grupe të vogla, ku nxënësit të ndarë në grupe ekspertësh<br />
do të mbulojnë rubrikat e ndryshme të gazetës së shkollës.<br />
-Përcaktojnë profi lin e gazetës;<br />
-Evidentojnë problematikën që do të trajtojnë në të;<br />
-Ndajnë detyrat dhe përgjegjësitë brenda grupit.<br />
Realizimi i punës do të kalojë në tri etapa bazë:<br />
-Përzgjedhja e materialeve;<br />
-Përpunimi i tyre dhe ndërtimi i gazetës;<br />
-Prezantimi i gazetës para klasës.<br />
Ndërtimi i njohurive. Grupet e ekspertëve<br />
-Përzgjedhja e bordit të gazetës, mbledhja dhe marrja e vendimeve për profi lin dhe<br />
imazhin e saj.<br />
-Ndarja e rubrikave të tilla si: Ne nxënësit e së ardhmes; aktualitet- Problemet që na<br />
shqetësojnë, Historiku i shkollës, Ngjarje të shënuara/Çfarë ndodh mes nesh, Letërsia/<br />
pasioni im, Shtëpia e talentit, Dua të di - enciklopedia ime, Rezultatet më të mira javore etj.<br />
Pas realizimit të këtij hapi, nxënësit vendosin për kryeartikullin që do të shënohet në<br />
faqen e parë të gazetës. Përzgjedhin me kujdes materialet e përpunuara prej tyre, duke<br />
u përpjekur të pasqyrojnë brenda në të çështje të rëndësishme si:<br />
-Si e nisëm vitin e ri shkollor?<br />
-Synimet e vendosura në një vit të ri shkollor/ambicie apo realitet?<br />
-Ç’do të presim nga vetja këtë vit shkollor?!<br />
-A duhet të rrisim pritshmërinë ndaj vetes etj?!<br />
195