Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
<strong>11</strong>.2. Veçoritë<br />
e romanit<br />
“Gjenerali i<br />
ushtrisë së<br />
vdekur”,<br />
si letërsi<br />
bashkëkohore<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
- të analizojë veçoritë e romanit duke u ndalur te:<br />
a. subjekti dhe personazhet,<br />
b. fi gura qendrore e groteskut,<br />
c. koha e luftës dhe koha e tashme e sinkronizuar,<br />
ç. rrëfi mi shumëzërësh,<br />
d. momentet kyç të zhvillimit të rrëfi mit,<br />
dh. roli i përshkrimit,<br />
e. mesazhet dhe interpretimet e hapura.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, citate të shkruara,<br />
portreti i Ismail Kadaresë, trashëgimia e tij në prozë.<br />
Konceptet kryesore: kohë e sinkronizuar, natyrë profetike e fjalës, reliev shpirtëror,<br />
simetri historike, rrëfi m shumëzërësh, metanarrativitet.<br />
Struktura mësimore: PNP<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Përvijimi i të menduarit Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Studim teksti Të nxënit me bashkëpunim Punë në grupe<br />
Përforcimi Nxjerrja e përfundimeve Ndërtimi i shprehive studimore Punë me klasën<br />
Parashikimi. Përvijimi i të menduarit<br />
Mësuesi/ja pasi kontrollon dhe vlerëson detyrën e shtëpisë, ngre pyetjet mbi temën<br />
mësimore, duke u ndaluar në çështje të tilla, si: subjekti dhe personazhet e veprës,<br />
grotesku, koha e luftës dhe koha e tashme e sinkronizuar, rrëfi mi shumëzërësh,<br />
momentet kyç të zhvillimit të rrëfi mit, roli i përshkrimit, mesazhet dhe interpretimet e<br />
hapura.<br />
- Nga e ka marrë subjektin e veprës shkrimtari?<br />
- Cilat janë personazhet e veprës dhe cili personazh ju tërheq më shumë? Pse?<br />
- Cila është pika kulmore e ngjarjeve në roman?<br />
- Ç’rol luan përshkrimi i natyrës, peizazhet e ndryshme, shqiptari dhe zakonet e tij<br />
në roman?<br />
- Cili është mesazhi që përcjell vepra?<br />
Ndërtohet harta e mendimit në vija të përgjithshme, e cila plotësohet, pasi përfundon<br />
studimi i tekstit.<br />
Ndërtimi i njohurive. Studim teksti<br />
Mësuesi/ja e ndan klasën në grupe dhe secilit grup i jep të trajtojë një çështje.<br />
220<br />
Grupi I: Subjekti dhe personazhet e veprës<br />
Koment<br />
-Subjekti e ka zanafi llën në një ngjarje të vërtetë. Një gjeneral italian vjen të mbledhë<br />
eshtrat e ushtrisë, të vrarë gjatë Luftës II Botërore. Bashkë me të shfaqet prifti, që njeh<br />
psikologjinë dhe historinë e shqiptarëve. Subjekti duket i thjeshtë, por shpalos një reliev<br />
shpirtëror, fi lozofi k, historik epokal, ngaqë “dritarja” ose “ekrani” prej nga ndiqet rrjedha<br />
e tij përfshin historinë si jetë dhe si vdekje, si triumf dhe si humbje, si robëri dhe si liri,<br />
si dashuri dhe si urrejtje.