You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
3. Përshkrimi<br />
i njerëzve<br />
(ora I)<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të njohë teknikat e shkrimit në përshkrimin e personave;<br />
• të dallojë elementet kryesore në përshkrimin e personave;<br />
• të përdorë tabelën për t’i përmbledhur këto të dhëna;<br />
• të përshkruajë një person.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore<br />
Teksti “Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme tekstesh përshkruese,<br />
shkumësa me ngjyra, tabela.<br />
Model përshkrimi<br />
Skoti<br />
Skoti është kapiten i flotës angleze, një si shumë të tjerë. Biografi a e tij përputhet me<br />
karakteristikën: ka kryer me ndërgjegje detyrat, duke fi tuar kështu miratimin e eprorëve, ka marrë<br />
pjesë në ekspeditën e Shelltonit. Nuk i është vënë re ndonjë shpirt i veçantë heroik. Fytyra e tij<br />
duke gjykuar nga fotografi të, nuk dallon nga mijëra e dhjetëra mijëra fytyra angleze: e ftohtë, që<br />
tregon vullnet, e qetë, si e skalitur nga një energji e fshehur. Sy të përhimët, buzë të shtrënguara<br />
fort. Asnjë vijë romantike, asnjë shkëndijë humori nuk ka në këtë fytyrë, vetëm vullnet i hekurt dhe<br />
mendje praktike. Shkrimi i tij është një shkrim i zakonshëm anglez, pa nuanca dhe përdredhje, i<br />
shpejtë, plot besim në vetvete. Mënyra e tij e të shprehurit është e qartë dhe e përpiktë, elokuente<br />
në përshkrimin e fakteve, por megjithatë e thatë dhe praktike, si gjuha e një raporti. Në çdo gjë të<br />
bie në sy se është njeri pa fantazi, fanatik i prakticitetit, pra, rrjedhimisht, një anglez i vërtetë, të<br />
cilit si dhe shumicës së bashkatdhetarëve të tij, edhe gjenialiteti u fut brenda caqeve të ngurta të<br />
kryerjes së detyrës. Historia e Anglisë njeh qindra Skota të tillë: ai nënshtroi Indinë dhe ishujt pa<br />
emër të arkipelagut, kolonizoi Afrikën dhe luftoi në gjithë botën me po atë energji të hekurt, me po<br />
atë bindje se po kryen detyrën krahas të tjerëve, me po atë fytyrë të ftohtë e të mbyllur. Por vullneti<br />
i tij është i fortë çelik. Kjo vihet re përpara kryerjes së aktit heroik.<br />
Marrë nga Stefan Cvajg, “Njeriut të cilit iu mërzit Evropa”, faqe 109<br />
Konceptet kryesore: përshkrimi i një personi, teknikat e për shkrimit të një personi, përshkrimi fizik, përshkrimi i karakterit.<br />
Struktura mësimore<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />
Parashikimi Disktutim i njohurive paraprake Diskutim i ideve Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Të nxënit me këmbime Të mësuarit ndërveprues Punë në grup<br />
Përforcimi Shkrim i lirë Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />
ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />
Parashikimi. Diskutim i njohurive paraprake<br />
Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin e detyrës së shtëpisë. Nxënësve u është<br />
kërkuar të sjellin në klasë përshkrime njerëzish. Bëhet leximi i tyre (mësuesi/ja mund t’u<br />
paraqesë nxënësve modele përshkrimi të personave, nëse ata nuk kanë sjellë materiale<br />
të kësaj natyre). Mbështetur në përshkrimet e lexuara mësuesi/ja shtron pyetjen:<br />
121