You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />
Tema<br />
2.1. Veçoritë<br />
e tragjedisë<br />
në kohën e<br />
humanizmit<br />
– Tragjedia<br />
“Hamleti”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• të identifikojë veçoritë e tragjedisë në kohën e humanizmit;<br />
- të analizojë tragjedinë duke u ndalur te:<br />
- subjekti,<br />
- kryeheroi si fi gurë komplekse.<br />
Materialet dhe mjetet mësimore: teksti Gjuha shqipe dhe letërsia <strong>11</strong>, portreti i<br />
Shekspirit, videoprojektor me fi lmime nga trashëgimia shekspiriane.<br />
Konceptet kryesore: humanizëm, humanist, tragjedi, heroi tragjik, trashëgimi<br />
shekspiriane.<br />
Struktura e mësimit<br />
Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë Organizimi<br />
Parashikimi Një pyetje, shumë përgjigje Nxitje e diskutimit Punë me klasën<br />
Ndërtimi i njohurive Harta e konceptit Të nxënit në bashkëpunim Punë me klasën<br />
Përforcimi Shkrim i lirë Ndërtimi i shprehjeve studimore Punë individuale<br />
Parashikimi. Një pyetje, shumë përgjigje<br />
1 - Ç’nënkuptojmë me konceptin “trashëgimi humaniste e Rilindjes Evropiane?”<br />
2 - Ç’është një humanist?<br />
3 - Ç’ përmban ideali i humanizmit?<br />
Humaniz/ëm/-mi – 1. Lëvizje<br />
përparimtare e kohës së Rilindjes, që i<br />
dha vend nderi letërsisë greko-romake<br />
dhe mendimit personal. Doktrinë<br />
morale që i njohu njeriut cilësinë më të<br />
lartë (bie ndesh si me fanatizmin fetar,<br />
po ashtu edhe me etatizmin politik,<br />
që kërkon të sakrifi kojë individin për<br />
hir të shtetit). Parimi i tij moral është<br />
toleranca, fi lozofi a e tij mbron idenë e<br />
përparimit të qytetërimit drejt një forme<br />
ideale të njerëzimit, që do të ishte i lirë<br />
ndaj kushteve natyrore, ndaj njerëzve<br />
të tjerë (në një shoqëri pa luftëra, pa<br />
klasa dhe megjithatë të organizuar).<br />
Sot haset në çdo teori fi lozofi ke,<br />
shoqërore, politike, që ka si qëllim të<br />
lartë zhvillimin e mundësive të njeriut<br />
dhe respektimin e vërtetë të dinjitetit<br />
njerëzor.<br />
2. Ndjenjë e lartë fi snike dhe dashuria<br />
e thellë ndaj njerëzve, kujdesi për<br />
mirëqenien e njerëzve, qëndrim<br />
njerëzor.<br />
1. - Trashëgimia humaniste buron nga botëkuptimi humanist,<br />
që përpiqet të rrokë dijen, duke e bërë kësisoj Njeriun<br />
eksplorimin e fi lozofi së, të artit, të historisë, të kulturës, të<br />
shoqërisë. Ajo synon të hetojë universin e panjohur të qenies<br />
njerëzore, që ia del mbanë të njohë kozmosin përtej vetes, që<br />
di të zbulojë botën fi zike që e rrethon ngado, për ta mbyllur<br />
njohjen me vetveten, si thellësia që kërkon të arrihet, sado e<br />
vështirë që duket.<br />
2. - Një humanist është një njeri i ditur dhe artist. Ai ka prirje<br />
universale, shquhet për dije enciklopedike dhe karakterizohet<br />
nga një polivalencë kulturore e admirueshme. Shembulli i<br />
humanisti të mirëfi lltë mbetet Leonardo da Vinçi.<br />
3. - Ideali i humanizmit mund të konturohet te njeriu i pajisur<br />
me kulturë të plotë, me shije të përpunuar estetike dhe me<br />
virtyte të dallueshme morale e shoqërore. Ky ideal shpërfaqet<br />
me Erazmin e Roterdamit, me Mishel dë Montenjenë, me<br />
Nikola Makiavelin, për të kaluar te Petrarka, Taso, Spenseri,<br />
Rabële, duke kulmuar me Servantesin dhe Shekspirin.<br />
Përballë kësaj rrjedhe historike të humanizmit është e<br />
natyrshme të shohim se ç’trajektore përshkoi tragjedia, teksa<br />
modelonte veçoritë e saj.<br />
266