05.09.2017 Views

udhezues letersia 11

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”<br />

Tema<br />

6. Teksti<br />

informuesparaqitës.<br />

Ushtrime<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të ndërtojë tabelën e informacioneve të tekstit informues;<br />

a. të kërkojë në internet të dhëna për të shkruar një tekst informues;<br />

b. të vëzhgojë pamje për të dalluar informacionin më të rëndësishëm;<br />

c. të përshtatë një tekst divulgativ, duke pasur parasysh moshën e marrësit;<br />

ç. të ndërtojë një grafi k duke u nisur nga të dhënat e tekstit të shkruar.<br />

Materialet dhe mjetet mësimore<br />

Teksti “Gjuha shqipe dhe Letërsia <strong>11</strong>”, lloje të ndryshme tekstesh informueseparaqitëse,<br />

shkumësa me ngjyra, tabela.<br />

Struktura mësimore: PNP<br />

Konceptet kryesore<br />

Skemë komunikimi, tekst informues - paraqitës, renditje kronologjike, marrëdhënie<br />

logjike, informacion i rëndësishëm etj.<br />

Fazat e strukturës Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nxënësve Organizimi i nxënësve<br />

Parashikimi Diskutim për njohuritë paraprake Diskutim i ideve Punë me klasën<br />

Ndërtimi i njohurive Të nxënit me këmbime Të nxënit ndërveprues Punë në grup<br />

Përforcimi Shkrim i shpejtë Ndërtim i shprehive studimore Punë në dyshe<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikimi. Diskutim për njohuritë paraprake<br />

Mësuesi/ja e nis mësimin me diskutimin e detyrës së shtëpisë. Nxënësit janë<br />

udhëzuar të kërkojnë në internet të dhëna mbi Dean e Butrintit.<br />

Seleksionohen të dhënat, me qëllim që të përsëriten njohuritë e marra nga ora e<br />

kaluar. Nxënësit diskutojnë me njëri-tjetrin mbi të rejat që zbuluan për fi gurën e Deas.<br />

Ndërtimi i njohurive. Të nxënit me këmbime<br />

Mësuesi/qa e ndan klasën në grupe bazë dhe paraqet në tabelë detyrën që duhet të<br />

kryejnë. Më pas nxënësit ndahen në grupe ekspertësh.<br />

Grupi I – punon ushtrimin 7.a, f. 25. Nxënësve u duhet të përcaktojnë<br />

informacionin më të rëndësishëm dhe të plotësojnë skemën e mëposhtme.<br />

Zgjidhja e ushtrimit<br />

Viti<br />

Në shek. VI pr.K. (Talesi)<br />

Pitagora<br />

Një shekull më vonë<br />

Në atë kohë<br />

Në shek IV pr.K.<br />

Fakti<br />

Talesi, fi lozof, ka vërejtur që substancat ndryshojnë…<br />

Ka pohuar se teoria me një element bazë është e thjeshtë dhe natyra ka<br />

krijuar katër elemente: ujë, ajër, zjarr, tokë.<br />

Ai ka pranuar këtë teori të elementeve, por ka supozuar se...<br />

Është paraqitur edhe një teori tjetër sipas Euklidit dhe nxënësit të tij, …<br />

Do të arrinim tek atomi...<br />

Janë bashkuar teoritë e grekëve me ato të shkencëtarëve praktikë egjiptianë…<br />

200 vjet pr.K. Bolosi ka qenë alkimisti i parë.<br />

29

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!