22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë poezinë duke respektuar shenjat e pikësimit.<br />

• Të diskutojë mbi propozimet që poeti u bën fëmijëve, duke ilustruar me vargje nga poezia.<br />

• Të krahasojë veprimet e fëmijës me veprimet e të rriturit, duke ilustruar me pjesë nga poezia.<br />

• Të tregojë 2-3 gjëra që fantazon.<br />

Mjete:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Lexim<br />

Kali i drunjtë<br />

Teksti.<br />

Kalë i drunjtë, degë pemë, kaptosh, beteja, vrapo.<br />

Imagjinatë e drejtuar, të nxënit bashkëpunues, fantazo.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Imagjinatë e drejtuar.<br />

Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të imagjinojnë: një degë peme, një kurorë me lule.<br />

- A mund të bëni një kalë dhe me të të kalëroni? Po kurorën, a mund ta bëni me diamante?<br />

- Ju duket e pamundur?<br />

Kujtoni kur keni qenë më të vegjël, a ju dukeshin të mundshme këto?<br />

Nxënësit diskutojnë dhe japin mendimet e tyre.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Të nxënit bashkëpunues.<br />

Prezantohet titulli i poezisë “Kali i drunjtë”.<br />

Mësuesi/ja i orienton nxënësit.<br />

Poeti Ndoc Papleka ka dëshirë t’iu propozojë diçka. Le ta mësojmë në poezinë e tij.<br />

Lexohet poezia nga mësuesi/ja dhe disa nxënës. Vargu Vrapo, vrapo o vogëlush, lexohet në kor.<br />

Nxënësit ndahen në grupe.<br />

Grupi I. Çfarë u propozon poeti fëmijëve të bëjnë me një degë peme?<br />

Çfarë do të kaptojë fëmija me kalin e tij?<br />

Grupi II. Ku realizohen ato që thotë poeti në realitet apo në fantazi? Pse?<br />

Grupi III. Lexoni vargjet ku poeti i bën thirrje fëmijës. A ju pëlqejnë ato?<br />

Grupi IV. Për çfarë po e paralajmëron poeti fëmijën? A dëshiron që ajo ditë të vijë shpejt?<br />

Grupi V. Plotëso:<br />

Në botën e fëmijëve<br />

Në botën e të rriturve<br />

dega e drurit: kalë degë<br />

kali i drunjtë: rend rrugëve është një lodër<br />

fusha e betejës: betejë e vërtetë lëndinë<br />

shpatat e drurit: shpata të vërteta lodër<br />

unë: kalorës, hero njeri i zakonshëm<br />

Prezantohen përgjigjet nga përfaqësuesi i çdo grupi. Një juri e zgjedhur nga nxënësit vlerëson punën e<br />

fëmijëve<br />

3. Reflektimi: Fantazo.<br />

- Çfarë mendon se je tani: një shpikës, një luftëtar, një breshkë Ninxha, një Batman, një gjeni?<br />

Tregoji shokut të bankës fantazinë tënde. Nëse ke dëshirë dhe shokëve të tjerë.<br />

Nxënësit nxiten të tregojnë rreth lojërave dhe fantazive të tyre.<br />

Detyrë shtëpie. Mësoni përmendsh vargjet e poezisë që iu pëlqejnë më shumë.<br />

103

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!