22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Trupi<br />

Makina larëse<br />

Balerina<br />

Makina<br />

Kali<br />

Anije me vela<br />

Avioni<br />

Bima<br />

Soba me dru<br />

Reflektimi:<br />

Lexohet rubrika “Unë zbulova se”. U jepet përgjigje me gojë pyetjeve të tekstit.<br />

Plotësohet në mënyrë individuale tabela në fl etoren e diturisë:<br />

Puna që kryen<br />

Lan rrobat<br />

Kërcen<br />

Lëviz, transporton<br />

Tërheq karrocën<br />

Lundron<br />

Fluturon<br />

Rritet, ushqim për frymorët<br />

Ngroh<br />

Nga e merr energjinë<br />

Nga rryma elektrike<br />

Nga ushqimet bimore, shtazore<br />

Nga karburantet<br />

Nga bimët<br />

Nga era<br />

Nga karburantet<br />

Dielli<br />

Nga druri<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 3.2<br />

Tema: Energjia dhe format e saj<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përcaktojë dy format kryesore të energjisë.<br />

2. Të ilustrojë me 2-3 shembuj, trupat që kanë energji të ruajtur dhe të lëvizjes.<br />

3. Të provojë lidhjen midis energjisë së ruajtur dhe asaj të lëvizjes.<br />

Fjalë kyç: energji e ruajtur, energji e lëvizjes, energji termike (e nxehtësisë), energji kimike.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, rrotë ose ingranazhe plastike (imitime të rrotës së mullirit), ujë,<br />

gurë, fl etë letre.<br />

Fazat e strukturës Metodat mësimore<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

Evokimi<br />

gushëkuqi rrethor<br />

zhvillim fjalori<br />

Realizimi i kuptimit eksperiment, lexim me kodim teksti ndërtim i shprehive studimore<br />

Reflektimi<br />

punë e pavarur<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Nxënësit në grupe japin mendime rreth fjalës energji. Çdo nxënës duhet të thotë nga një fjali<br />

duke ia dhënë fjalën shokut, i cili nuk përsërit mendimet e të tjerëve. Kjo kërkon vëmendje nga<br />

i gjithë grupi. Idetë kryesore shkruhen nga mësuesi në tabelë. Kjo veprimtari do të shërbejë si<br />

përsëritje e mësimit të kaluar.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Kryhen dy eksperimente.<br />

1. Mësuesi ka në dorë një shishe me ujë dhe pyet nxënësit.<br />

- A ka energji uji në shishe?<br />

- A mund të kryejë punë ai?<br />

Derdhet uji i shishes ngadalë mbi një rrotë me dhëmbëza (e ngjashme me një rrotë mulliri),<br />

të cilën mësuesi e ka përgatitur me karton ose me dru dhe në qendër ka vendosur një laps<br />

(mund të përdoren dhe ingranazhe plastike të lodrave për fëmijë).<br />

386

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!