22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Gjatë leximit të hartës së konceptit theksohet se gjitarët janë përshtatur për të jetuar në<br />

vende të ndryshme dhe stinë të ndryshme.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet teksti dhe komentohen fi gurat.<br />

Mësuesi u drejton nxënësve pyetjen:<br />

Si i përshtatet jetesës lakuriqi i natës dhe kameleoni?<br />

Për t’iu përgjigjur pyetjes, nxënësit lexojnë dhe diskutojnë njohuritë në grup me teknikën<br />

“Lapsat në mes”. Çdo nxënës lexon në heshtje pjesën e parë. Secili nga anëtarët e grupit duhet<br />

të thotë një mendim dhe të vendosë lapsin në mes. Nuk mund të fl asë përsëri i njëjti nxënës,<br />

pa mbaruar të gjithë. Mësuesi shkon në çdo grup dhe duke marrë një laps në dorë, kërkon të<br />

dijë çfarë ka thënë i zoti i lapsit për pyetjen.<br />

Zgjerohen njohuritë duke treguar nxënësit ose mësuesja, disa përshtatje të tjera të<br />

kafshëve.<br />

Nxënësit mund të kalojnë dhe në diskutim të hapur.<br />

kafshët përshtatja fi zike kafshët përshtatja fi zike<br />

lepuri ndryshon ngjyrë gjirafa qafë të gjatë<br />

nuselala ndryshon ngjyrë hardhuca ngjyra sipas mjedisit<br />

pelikani këmbët dhe sqepin e gjatë kanguri bishti i gjatë për drejtpeshim<br />

Reflektimi:<br />

Vizatohet përshtatja e një kafshe me mjedisin. P.sh., mund të vizatojnë dy lepuj me ngjyra<br />

sipas mjedisit. Vendosen punët e nxënësve në mur dhe vlerësojnë njëri-tjetrin. Nxënësit<br />

vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 4.4<br />

Tema: Si jeton balena në ujë?<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë karakteristikat kryesore të trupit të balenës.<br />

2. Të përshkruajë mënyrën e ushqimit të balenës.<br />

3. Të shpjegojë arsyen e migrimit të saj.<br />

4. Të përcaktojë 3-4 përshtatje të balenës me mjedisin.<br />

5. Të krahasojë balenën me gjitarët e tjerë që jetojnë në tokë.<br />

Fjalë kyç: kafshë gjigante, gypa fi ltrues, mikrogjallesa, migrim, përshtatje.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etore e diturisë, fl etë formati, të dhëna ose kuriozitete për<br />

balenat.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

analogjia e fakteve<br />

përmbledhje e strukturuar<br />

diagrami i Venit<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutimi i ideve<br />

ndërtimi i njohurive studimore<br />

paraqitje grafi ke<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Nxënësit duhet të krahasojnë dy mënyrat e përshtatjes për të jetuar: të njerëzve dhe të<br />

kafshëve.<br />

416

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!