22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Nxënësi A, shërben për të përcjellë energjinë elektrike.<br />

Nxënësi B, linjat ajrore.<br />

Nxënësi A, mban ujin në liqenin artifi cial.<br />

Nxënësi B, diga.<br />

Nxënësi A, ndodhet midis gjeneratorit dhe kanalizimeve të detyruara.<br />

Nxënësi B, turbina (çdo përgjigje e nxënësit B do të tregohet në fi gurë).<br />

Reflektimi:<br />

Plotësohet diagrami në tekst për prodhimin e energjisë.<br />

Fuqia e ujit që bie nga lartësia bën të rrotullohet turbina.<br />

Gjeneratori prodhon energji elektrike.<br />

Turbina vë në lëvizje gjeneratorin.<br />

Elektriciteti dërgohet te përdoruesi me linjat elektrike.<br />

Nëse ka kohë mund të bëhet një pesëvargësh për hidrocentralin.<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Kjo temë këshillohet të bëhet në dy orë. Orën e dytë, nxënësit mund të përgatitin një maket<br />

të hidrocentralit, duke përdorur materiale të riciklueshme.<br />

Mësimi 3.5<br />

Tema: Energjia diellore<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë mënyrën e përftimit të energjisë elektrike nga energjia diellore, nëpërmjet<br />

centralit diellor.<br />

2. Të krahasojë hidrocentralin me centralin diellor.<br />

3. Të vlerësojë përdorimin e energjisë diellore nga njeriu.<br />

Fjalë kyç: energji diellore, panel fotovoltaik, kolektor diellor, central diellor, reflektues, avull.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletore pune, materiale nga interneti apo burime të tjera për energjinë<br />

diellore, skeda letre.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

rendit-grupo-emërto<br />

pyetje autorit<br />

diagram i Venit<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

të lexuarit ndërveprues<br />

paraqitja grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Jepet në tabelë fjala DIELL. Nxënësit do të shkruajnë sa më shumë fjalë që kanë lidhje me<br />

të. Pasi kanë mbaruar, mësuesi shkruan fjalët të renditura në tabelë. Nxënësit duhet t’i grupojnë<br />

dhe t’i emërtojnë sipas karakteristikave të përbashkëta, duke i shkruar në skeda të veçanta.<br />

Më poshtë jepet një shembull: gjigant, i rrumbullakët, i zjarrtë, shkëlqen, është burim<br />

drite, burim nxehtësie; prej tij varen: stinët, ditë-nata, gjallesat dukuritë atmosferike etj. Le t`i<br />

skematizojmë këto që thamë.<br />

390

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!