22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë kuptimet e foljeve kam dhe jam në fjalitë e dhëna.<br />

• Të përdorë në fjali foljet kam dhe jam në kohë të thjeshta.<br />

• Të dallojë kohën e thjeshtë nga koha e përbërë.<br />

• Të formojë kohë të përbëra duke përdorur foljet ndihmëse kam, jam (kam mësuar, isha shtrirë).<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

Të njohim gjuhën tonë<br />

Foljet jam dhe kam<br />

Stuhi mendimesh, punë e drejtuar, punë në grupe.<br />

Teksti, tabela me folje në kohën e thjeshtë, tabelë me folje në kohën e përbërë,<br />

folje ndihmëse.<br />

Të dalluarit, të menduarit, të shkruarit.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Shkruaj në tabelë foljet: kam, jam.<br />

foljet<br />

jam (ekzistoj apo gjendem në një vend)<br />

kam (zotëroj apo ndiej diçka)<br />

U kërkohet nxënësve të formojnë fjali me foljet kam, jam. Zgjidhen disa fjali dhe shkruhen në tabelë.<br />

- Ç’tregon folja kam, jam në fjalitë e formuara?<br />

- A mund t’i shoqërojmë foljet kam, jam me folje të tjera? (jepen shembuj) kemi ndërtuar, jemi ulur etj.).<br />

do të këndoj<br />

kam kënduar<br />

këndoja<br />

Kohët e thjeshta<br />

këndova<br />

këndoj<br />

do të<br />

kem<br />

kënduar<br />

Kohët e përbëra<br />

pata kënduar<br />

kisha<br />

kënduar<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapen tekstet me kujdes nga nxënësit.<br />

Veçohen foljet që janë përdorur në tekst.<br />

Tregohen kuptimet e foljeve që janë përdorur.<br />

Lexohen shembujt e dhënë për kohët e përbëra.<br />

Në ushtrimin përkatës nxënësit nënvizojnë foljet ndihmëse.<br />

Shkruani foljen në kohët e thjeshta.<br />

kam mësuar – mësoj<br />

kisha lexuar – lexova<br />

kishte blerë – blinte<br />

pata ëndërruar – ëndërrova<br />

3. Reflektimi: Punë e pavarur.<br />

Plotësohen ushtrimet e Fletores së punës, f. 33-34.<br />

Diskutohen zgjidhjet e ushtrimeve me njëri – tjetrin.<br />

Detyrë shtëpie. Formo fjali duke përdorur foljen kam dhe jam në kohë të thjeshtë dhe kohë të përbërë.<br />

68

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!