22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Ngjashmëritë<br />

Të dyja shumohen me vezë.<br />

Përgjigjet e tyre nxënësit i japin duke përdorur tekstin dhe materialet e tjera shtesë.<br />

Krahasohet zhvillimi i shqiponjës me të pulës, duke bërë analogjinë e koncepteve.<br />

Të vegjlit ngjajnë me të rriturit, pra kemi zhvillim<br />

pa ndryshime.<br />

Ndryshimet<br />

Zogjtë e pulës lindin me pupla, ndërsa të<br />

shqiponjës pa to.<br />

Zogjtë e shqiponjës lindin të verbër, ndërsa të<br />

pulës jo.<br />

Shqiponja kujdeset për të vegjlit, ndërsa zogjtë<br />

e pulës ushqehen vetë.<br />

Reflektimi:<br />

Paraqitet me vizatim ose materiale të ndryshme zhvillimi i zogut të pulës.<br />

Nxënësit vlerësojnë punën e njëri-tjetrit.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës, si dhe rubrika “Aktivizohu dhe përgjigju”.<br />

Mësimi 4.6<br />

Tema: Zhvillim me ndryshime<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë ndryshimet fizike dhe të sjelljes së bretkosës nga larvë në bretkosë të rritur.<br />

2. Të shpjegojë emërtimin “zhvillim me ndryshime”.<br />

3. Të krahasojë zhvillimin e bretkosës me atë të zogut të pulës.<br />

Fjalë kyç: vezë, larvë, zhvillim me ndryshime, metamorfozë, bretkosë e rritur.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etore, fl etë vizatimi, ngjyra, kuriozitete rreth bretkosave, foto me<br />

bretkosa.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

stuhi mendimi<br />

zinxhiri i shkaqeve, diagrami i Venit<br />

vizatim, turi i galerisë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

ndërtimi i njohurive studimore<br />

paraqitje grafi ke<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Stuhi mendimi për bretkosën:<br />

ka shtyllë kurrizore<br />

amfi b<br />

jeton në ujë<br />

kërcen bretkosa noton<br />

ka katër këmbë<br />

jeton në tokë<br />

e gjelbër<br />

sy të dalë<br />

shumohet me vezë<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Te njerëzit foshnja ngjan me të rriturit. Po te gjitarët e tjerë, a ndodh e njëjta gjë?<br />

Kujtoni kotelet, këlyshët, viçat, gicat etj. A ngjajnë të vegjlit me të rriturit?<br />

419

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!