22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

2. Realizimi i kuptimit: Organizues grafi k.<br />

Hapi I. Lexohet teksti nga mësuesi/ja dhe nxënësit i mbajnë librat mbyllur.<br />

Hapi II. Lexohet teksti pjesërisht nga mësuesi/ja, pastaj vazhdohet leximi nga nxënës që lexojnë bukur. Nxënësit<br />

ndjekin leximin dhe nënvizojnë fjalët e panjohura për ta.<br />

Bëhet në dërrasë shpjegimi i fjalëve e shprehjeve të reja duke marrë edhe mendimin e nxënësve e duke<br />

u mbështetur në fjalorthin e tekstit. Bashkë me nxënësit formojmë fjali me fjalët e shprehjet e reja ose të<br />

panjohura.<br />

Hapi III. Lexohet përsëri teksti nga nxënës të niveleve të ndryshme, sipas paragrafëve për të kuptuar më<br />

mirë përmbajtjen e për të marrë më shumë informacion.<br />

Ndërkohë nxënësit bëjnë vërejtje dashamirëse për përmirësimin e cilësisë së leximit.<br />

3. Reflektimi: Nxënësit nxiten të punojnë në grupe dyshe sipas grafikut organizues Dora e pyetjeve. Orientohen<br />

nxënësit të punojnë me dorën e majtë dhe vizatojnë formën e saj. Në secilin gisht ata shkruajnë pyetjet si më<br />

poshtë: Kush? Çfarë?, Ku?, Pse? Si?.<br />

Duke lexuar tekstin dhe duke u mbështetur te përvoja e tyre ata shkruajnë me fjali të plota përgjigjen e<br />

pyetjeve të bëra.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

4. Bëhet vlerësimi i orës së mësimit.<br />

Detyrë shtëpie. Renditni veprimet gjatë gatimit të një gjelleje.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Të lexojmë<br />

Andi gjellëbërës (ora II)<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë në mënyrë shprehëse dhe në heshtje.<br />

• Të lexojë në praktikim të njohurive rreth gjuhës standarde shqipe.<br />

• Të përcaktojë kohën dhe vendin e ngjarjes.<br />

• Të dallojë dhe të analizojë personazhet sipas gjykimit të tij.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Pyetja e ditës, grafi ku organizues: harta e ngjarjes,<br />

diskutim, praktikë e drejtuar, punë me shkrim, punë me grupe.<br />

Tabak letre A4 me grafi kun organizues, tabelë e mësueses<br />

sipas rubrikës Plotëso, por e paplotësuar për përgjigjet.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Pyetja e ditës.<br />

Hapi I. Tre nxënës të nivelit të lartë dhe mesatar lexojnë bukur pjesën.<br />

Kërkohet që nxënës të tjerë të niveleve të ndryshme të sqarojnë kuptimin e fjalëve të panjohura duke formuar<br />

dhe fjali me to.<br />

Më pas mësuesi/ja dhe nxënësit dëgjojnë me vëmendje përgjigjen për pyetjen e ditës: “Cilat janë veprimet<br />

e Andit gjatë gatimit?<br />

2. Realizimi i kuptimit: Grafik organizues, praktikë e pavarur.<br />

Hapi I. Realizohen ushtrimet e rubrikës Kupto tekstin.<br />

Nxënësit lexojnë në heshtje pjesën për të kuptuar më mirë përmbajtjen.<br />

49

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!