22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Nxënësit lexojnë materialet shtesë, që kanë sjellë për llojet e ndryshme të motorëve.<br />

Reflektimi:<br />

Punohen pyetjet e tekstit.<br />

Bëhet dallimi midis magnetit të përhershëm dhe elektromagnetit me diagramin e Venit.<br />

magneti të përbashkëtat elektromagneti<br />

ka përherë veti magnetike tërhiqen tërheq vetëm kur ka rrymë<br />

forma të ndryshme përdoren në pajisje elektrike ka fuqi të madhe<br />

metal<br />

metal dhe mbështjellës spiral<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Material shtesë për mësuesin:<br />

Në fillim është shpikur motori me avull, nga<br />

anglezi Tomas Njukamen, në vitin 1712. Ai u përdor<br />

në fabrika, trena etj. Më pas, në vitin 1821, Majkëll<br />

Faradei shpiku motorin elektrik. Në vitin 1860, u shpik<br />

motori me djegie të brendshme (naftë, benzinë).<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 3.15<br />

Tema: Përsëritje<br />

Objektivat: Në fund të orëve së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të identifi kojë burime të energjisë në natyrë.<br />

2. Të bëjë dallimin midis burimeve ripërtëritëse dhe atyre të paripërtërishme.<br />

3. Të ilustrojë shndërrimin e energjisë nga një formë në një tjetër.<br />

4. Të përshkruajë përftimin e energjisë në një central elektrik.<br />

5. Të përcaktojë katër elementet e një qarku të thjeshtë elektrik.<br />

6. Të dallojë materialet përcjellëse nga ato veçuese.<br />

7. Të bëjë lidhjen midis rrymës elektrike dhe magnetizmit.<br />

8. Të tregojë pesë përdorime të elektromagneteve dhe elektromotorëve.<br />

9. Të formulojë pesë rregulla për mbrojtjen nga përdorimi i elektricitetit.<br />

10. Të mbështetë veprimet për kursimin e energjisë.<br />

11. Të argumentojë rëndësinë e energjisë elektrike në jetën tonë.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit.<br />

Metodat e përdorura: punë e pavarur, konkurs.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë<br />

Përsëritet me nxënësit çdo mësim, duke fi lluar nga mësimi 3.1., mësuesi rikujton objektivat<br />

përkatëse të çdo teme dhe përsërit konceptet, që kanë lidhje me to.<br />

Hapi i dytë<br />

Nxënësit plotësojnë në mënyrë të pavarur faqen e parë të përsëritjes. Kjo mund të shërbejë<br />

si kontroll njohurish, pra mund të korrigjohet nga mësuesi.<br />

403

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!