22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Realizimi i kuptimit:<br />

Nxënësit prekin sendet prej lënde të ndryshme: tavolinën, librin, lapsin, ujin, ajrin e dhomës,<br />

tymin e qiririt. Përshkruajnë me fjalë ato që provojnë.<br />

Pse nuk e shtypim me dorë tavolinën?<br />

Pse mund të largojmë me lehtësi tymin?<br />

Po ujin, pse nuk e mbajmë dot në dorë?<br />

Shpjegohet ndërtimi i tri llojeve të lëndës dhe forcat tërheqëse te secila prej tyre. Mësuesi e<br />

ilustron këtë me shembull nga klasa. Formohen grupe nxënësish me nga pesë vetë. Te grupi<br />

i parë, nxënësit kapen prej krahu dhe ngjishen duke formuar një rreth (trupi i ngurtë). Te grupi<br />

i dytë, kapen prej krahësh, por nuk ngjishen dhe te i treti rrinë larg njëri-tjetrit.<br />

Lexohet pjesa e parë e mësimit.<br />

Kalojnë te pjesa tjetër. Nxënësit vëzhgojnë fi gurat që tregojnë për shndërrimet e lëndës.<br />

Ajo paraqitet me skemë.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

rritet temperatura<br />

lëngëzim<br />

avullim<br />

trup i ngurtë trup i lëngët trup i gaztë<br />

ngurtësim<br />

kondesim<br />

ulet temperatura<br />

Ilustrohet çdo rast me shembuj nga jeta.<br />

Ngurtësimi: Ne e dimë: uji ngrin në rrugë.<br />

Avullim: Uji i deteve dhe oqeaneve kthehet në avull etj.<br />

Reflektimi:<br />

Punohet në mënyrë të pavarur rubrika “Aktivizohu dhe përgjigju”.<br />

Nxënësit kontrollojnë punët e njëri-tjetrit.<br />

Vlerësohen nxënësit me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 2.7<br />

Tema: Nxehtësi dhe temperaturë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të shpjegojë shkakun e rritjes së temperaturës në një trup.<br />

2. Të përshkruajë ndryshimin e gjendjes së lëndës në varësi të nxehtësisë.<br />

3. Të demonstrojë përcjellshmërinë e nxehtësisë në trupa me përbërje të ndryshme.<br />

4. Të provojë ndryshimin e përmasave të një trupi të ngurtë për shkak të rritjes së temperaturës.<br />

Fjalë kyç: nxehtësi, temperaturë, përcjellshmëri, bymim.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, enë zjarrduruese me doreza plastike, ujë, termometër uji, lugë<br />

druri dhe metali, monedha, tel hekuri, burim nxehtësie.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

analiza e tipareve semantike<br />

eksperimento-vëzhgo, nxirr përfundimin<br />

ditari dypjesësh<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

ndërtimi i shprehive studimore<br />

nxitja për të shkruar<br />

377

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!