22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë llojin e tekstit të dhënë duke u bazuar në intonacionin.<br />

• Të dallojë llojet e teksteve të dhëna.<br />

• Të diskutojë mbi elementet e llojeve të teksteve.<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Flasim<br />

Dallimi i teksteve nga intonacioni<br />

teksti, Fletore pune.<br />

intonacion, tregim realist, fantastik, përrallë, tekst shkencor, përshkrim.<br />

kllaster, veprimtaria e dëgjimit të drejtuar, dallo-diskuto.<br />

1. Evokimi: Kllaster.<br />

Kategorizoni tekstet që keni mësuar.<br />

përrallë<br />

përshkrim<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

tregim realist lloje tekstesh tregim fantastik<br />

tekst shkencor<br />

2. Realizimi i kuptimit: Veprimtaria e dëgjimit të drejtuar.<br />

Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit të dëgjojnë me vëmendje leximin e teksteve dhe, më pas, të shënojnë me<br />

X ose V llojin e tekstit.<br />

a. Lexohet teksti i parë nga mësuesi/ja. Ky lloj teksti është tregim fantastik.<br />

b. Lexohet teksti i dytë nga një nxënës. Nxënësit përcaktojnë llojin e tregimit shkencor.<br />

Nxënësit argumentojnë pse është i tillë. Ata marrin njohuri shkencore mbi arushën polare, peshën e saj, si<br />

dhe mbetjen e peshës në ekuilibër.<br />

c. Lexohet teksti i tretë nga një nxënës tjetër. Ky tekst është një tregim realist. Ngjarjet, personazhet<br />

vendi dhe koha janë reale.<br />

ç. Lexohet teksti i katër. Nxënësit zbulojnë se ky tekst është përshkrim, sepse përshkruan një fëmijë<br />

nga pamja fi zike dhe shpirtërore.<br />

d. Lexohet teksti i fundit. Ky tekst është një përrallë.<br />

3. Reflektimi: Dallo-diskuto.<br />

Mësuesi/ja ka përgatitur në fi sha lloje tekstesh. U shpërndahen nxënësve të ndarë në nivele për të gjetur<br />

llojet e teksteve.<br />

Detyrë shtëpie. Nga seria e librave jashtëshkollorë, shkruaj titullin e tri tregimeve shkencore, fantastike<br />

dhe realiste.<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore<br />

Tema: Drejtshkrimi i zanores -e<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të shkruajë saktë fjalë, që kanë në trup zanoren e para bashkëtingëlloreve m, n, nj.<br />

• Të korrigjojë fjalët e shkruara gabim, që kanë në trup zanoren e të ndjekur nga bashkëtingëlloret m, n, nj.<br />

• Të përvetësojë rastet përjashtuese të tipit: qëndroj, qëndrim.<br />

Mjete:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Teksti.<br />

Drejtshkrim, zanore e, bashkëtingëllore m, n, nj.<br />

Vëzhgo-dallo, punë e drejtuar, diktim.<br />

97

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!