22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

- Lexohet në tekst pjesa “Figura e Skënderbeut në pikturë”.<br />

- Drejtohen nxënësit të shikojnë me kujdes pikturat e dy piktorëve të shquar shqiptarë: Ibrahim Kodra, Spiro<br />

Xega. Piktorët kanë paraqitur portretin e Skënderbeut në mënyra të ndryshme... . U drejtohet pyetja:<br />

- Pavarësisht nga mënyrat e ndryshme të përdorura, çfarë bie në sy në të dy pikturat?<br />

(shpata, përkrenarja, portreti etj.)<br />

Përshkruani portretin e Skënderbeut duke ndalur te: të dhënat për jetën, cilësitë fizike, cilësitë e<br />

karakterit.<br />

- Të dhënat për jetën: lindi më 17 janar 1405. Ai është nga udhëheqësit më të shquar shqiptarë. Luftoi 25<br />

vjet me radhë kundër pushtuesve osmanë... .<br />

- Cilësitë fi zike: shtat lartë, i fuqishëm, i bukur, qafë të fuqishme, hijeshia e gjymtyrëve.<br />

- Cilësitë e karakterit: trim, i dashur, krenar, komandant i shquar, zemërgjerë, i zoti, me vullnet, i pamposhtur.<br />

Reflektimi: Turi i galerisë.<br />

Nxënësit të ndarë në grupe përpiqen ta pikturojnë Skënderbeun, sipas mënyrës së tyre.<br />

Pasi e përfundojnë pikturën e ngjitin në muret e klasës. Nxënësit shohin punimet e njëri – tjetrit duke bërë<br />

shënimet përkatëse. Nxënësit përzgjedhin punimet më të mira.<br />

Vlerësimi i nxënësve për punën e bërë.<br />

Detyrë shtëpie: Përshkruaj fi gurën e Skënderbeut me jo më pak se 5 fjali.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Rrethanori i mënyrës<br />

Objektivat: Nxënësi në fund të orës të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë rrethanorin e mënyrës në fjali.<br />

• Të përdorë saktë pyetjet për gjetjen e rrethanorit të mënyrës (Si?; Në ç’mënyrë?).<br />

• Të krahasojë rrethanorin me kundrinorin.<br />

Mjetet:<br />

Teksti, tabela, fi sha me pyetje, tabak letre, fl etë formati, stilolaps.<br />

Fjalë kyç:<br />

Rrethanor mënyre, si?, në ç‘mënyrë?.<br />

Aftësitë:<br />

Të dalluarit, të krahasuarit, të shkruarit.<br />

Metoda dhe teknika: Mendo – krahaso – diskuto, të nxënit bashkëpunues, tabela e koncepteve.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Mendo – krahaso – diskuto.<br />

Paraqitet tabaku i letrës me fjali të paplotësuara ose shkruhen në dërrasë dhe drejtohen pyetjet::<br />

Mësuesen e dëgjoi ...... .<br />

Shila fl et ...... .<br />

Genti shkruan ...... .<br />

- Me cilat fjalë duhen plotësuar fjalitë? (me vëmendje, qartë, bukur)<br />

- Cila pyetje të ndihmon për të gjetur fjalën plotësuese? (Si?)<br />

Jepet përkufi zimi:<br />

Fjalët plotësuese që u përgjigjen pyetjeve si?, në ç‘mënyrë? janë rrethanorë mënyre.<br />

Lexohet fjalia:<br />

Çdo ditë, mësuesja vlerëson me kujdes punët e nxënësve në klasë.<br />

- Emërto fjalët plotësuese me ndihmën e pyetjeve.<br />

- Cilat fjalë plotësuese mund të hiqen apo të zhvendosen? Cila jo?<br />

150

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!